Sůl

Sůl nad zlato: jak vám tahle obyčejná surovina pomůže při úklidu

V jedné známé české pohádce se říká, že sůl je nad zlato. Většina z nás na tuhle surovinu hledí jako na něco obyčejného, co stojí jen pár korun a každý to má doma. Kromě využití jako dochucovadla v kuchyni se však na sůl můžete spolehnout i při úklidu. Chcete poradit, kdy a jak vám může pomoci?

Všestranný pomocník do domácnosti

Už v oné pohádce jsme se mohli přesvědčit, že pokud se chceme v kuchyni obejít bez soli, nebude to zkrátka ono. Proto s ní dochucujeme připravovaná jídla a v kuchyni ji tak chceme mít neustále po ruce. Jak ale sůl využít i jinde v domácnosti? Prozradíme vám, jak vám sůl může pomoci například se zažloutlým nábytkem nebo nepříjemným zápachem z obuvi.Sůl_1

Foto: Pixabay

Sůl si poradí s připálenou mastnotou raz dva

Asi každému se někdy podařilo něco připálit. Hospodyňky jistě potvrdí, že umýt připálenou mastnotu, často i zbytky jídla, není jen tak a mnohdy na tom doslova necháme ruce, nežli se nečistot úplně zbavíme. Smíchejte sůl s vodou, vytvořte roztok a nalijte ho na připálené nádobí. Nechte působit alespoň 10 minut, poté opláchněte a klasicky umyjte.

Pomůže i se zápachem z bot

Věděli jste, že sůl má protipachový účinek? Hravě do sebe nasaje bakterie, které se hromadí v botách (když se noha zpotí, bakterie mají zelenou a vesele se tvoří a množí), proto vás dokáže zbavit zápachu. Nasypte trochu soli do bot a nechte ji působit přes noc. Ráno jen vyklepejte.

Na ucpaný odtok levná pomoc

Vlasy, chlupy, zbytky mýdla nebo šamponu – to všechno hravě způsobí, že se odtok ucpe a voda nemá kudy odtékat. Že jste se už taky někdy setkali s takovou patálií? Pro uvolnění ucpaného odtoku použijte čtvrt hrníčku soli a čtvrt hrníčku jedlé sody. Vše nasypte do odtoku a zalijte půl hrníčkem obyčejného octa. Nechte potom 15 minut působit a poté nalijte do odtoku alespoň litr vroucí vody.

Hravě oživí proutěný nábytek

Máte doma proutěný nábytek? Někdo ho má třeba na balkóně, další v zimní zahradě, jiný na terase nebo na zahradě. Co dokáže potrápit? Když nábytek vlivem času nevzhledně zažloutne. I tady pomůže sůl. Smíchejte trochu soli s menším množstvím vody a roztokem potřete zažloutlá místa. Nechte poté vyschnout ideálně na sluníčku a sledujte, jak se vzhled nábytku mění.

 

 

Zdroj info: https://carujeme.cz/zazrak-jmenem-kuchynska-sul-6-tipu-jak-ji-vyuzit-pri-uklidu/
Náhledové foto: Pixabay

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *