Pračka

Nač si dát pozor při údržbě pračky

Je dost možné, že vám vaše vyprané prádlo zrovna úplně nevoní. Důvod je jasný. Nejspíše jste se úplně nejlépe nestarali o vaši pračku. I když péči do jisté míry zanedbali, můžete to zachránit. V tomto článku se dozvíte, jak vaši pračku vyčistit, respektive čím se zabývat.

Proč se vaše pračka ušpinila?

V pračce se usazuje hned několik nečistot. Ať už to jsou vlasy, nebo třeba mastnota či malé kamínky. Většinou se na nich vytvoří plíseň a vznikají bakterie. Obě věci dohromady vytvoří velký zápach, a jestliže vaši pračku nevyčistíte po delší době, začne zapáchat i prádlo.

01_pracka

Pračka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Co byste v pračce měli čistit

Určitě nezapomínejte na filtr

Filtr ve vaší pračce zachytává veškeré nečistoty. Jestliže se zanese, tak vaši pračku může poškodit, a to klidně natrvalo. Nejdříve ho vyjměte a potom ho už jen vypláchněte v horké vodě. Filtr čistěte nejlépe dvakrát do roku.

Dále je nutné vyčistit dávkovač

Na vyčištění dávkovače vám postačí pouze houbička. Nejdříve dávkovač vytáhněte a zbytky pracího prášku vyčistěte houbičkou. Snažte se dávkovač mýt vždy po praní, ale pořádně nejméně jednou do měsíce.

Potom ještě buben pračky

Je zřejmé, že pod buben pračky nevidíme, ale pod ním se může vytvářet vodní kámen i další nečistoty, a proto je důležité buben pravidelně čistit. Ovšem na čištění bubnu potřebujeme zakoupit čisticí prostředky. Doporučujeme buben čistit tak jednou za tři měsíce.

A nakonec ještě těsnící guma

Pod těsnicí gumou se usazuje mnoho nečistot. Ovšem se jich můžeme lehce zbavit, a to tak, že po každém praní pračku vyčistíme hadrem, který může být úplně suchý.

Čištění pračky octem a sodou

Tento typ úplně nedoporučujeme, je dost možné že si tím poškodíte pračku. Jestli to ovšem chcete zkusit, tak zde je stručný návod.

Nejdříve do prostoru na prací prášek nasypte půl hrnku sody, dále prostor pro aviváž naplňte octem, poté další 2 šálky octa přidejte přímo do bubnu pračky, na pračce nastavte nejdelší cyklus a nejvyšší teplotu. Cyklus praní zastavte před mácháním a nechte vodu působit nejlépe přes noc. Poté pračku znovu zapněte a cyklus nechte dojet do konce.

Určitě se o pračku starejte, vyhnete se tak některým zbytečným problémům.

Buben pračky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

  1. jenicek54 Odpovědět

    bydlení tě baví? ty si vyloženě problémy vytváříš, aby jsi je mohl řešit. pračku dva x za rok proženu na vyvářku s octem a mám ji 20 let. co chceš víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *