Koupelna

Nábytek do koupelny: Z čeho vybírat?

Nábytek do koupelny by měl být odolný vůči vlhkosti a lehko udržovatelný. Většinou vůbec nelze použít nábytek, který si pořizujete do ostatních místností. K výrobě nábytku do koupelen se používají odolnější a kvalitnější materiály a nábytek bývá speciálně označen.

Nejlevnější materiál

Mezi nejlevnější materiál koupelnového nábytku, je ten z lamina. Z lamina se vyrábí spíše nábytek sektorovaný. Lamino je totiž tvořeno z dřevotřískového jádra potaženého papírem. Dřevotříska je sama osobně náchylná na vliv vlhkosti, proto je důležité, aby byla dokonale ošetřena a zabezpečena na povrchu. Lamino navíc není vhodné použít jako desku pro usazení umyvadla. V koupelnách bychom také měli umisťovat pouze nábytek s hranami z odolného plastového ABS. Co se týká dekorů, tento materiál nabízí spousty imitací např. dřeva. Tím nejrozšířenějším povrchovým materiálem jsou však umělé folie.

Nejodolnější materiál

Nejodolnějším materiálem a zároveň velmi doporučovaným pro koupelnový nábytek je lak. Pigmentový lak se nanese na nosnou desku a to v několika vrstvách. Mezi vrstvením se brousí a tmelí. Ve výsledku tak můžete dosáhnout lesku i matu.  Do koupelny se vám bodu hodit obě varianty, ale na údržbu je jednodušší lesk. Kvůli ceně se však většinou pořizují z laku pouze čelní dvířka a doplňují se korpusem z lamina. Laky jsou schopné nabídnout neuvěřitelné množství barev, takže si vybere každý, což je velký výhoda.  Mezi další vhodné materiály patří perforované materiály na dvířka i sklo.

Nejméně vhodný

Naopak nejméně vhodným materiálem, který není vhodný do vlhkého prostředí, je dřevo. Nejhůře vlhkost snáší masiv, lépe je na tom dýha, která se i tak do koupelen nedoporučuje. Vniknutím vody totiž dojde k nabobtnání a tím pádem i k poškození. Najde se však i výjimka, kterou je exotické dřevo teak. Teak je do vlhka přímo stvořený, hodí se tedy i jako podkladová deska umyvadla nebo k venkovním bazénům a všeobecně do venkovního prostředí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *