Levné topení plynem: 5 nejlepších kondenzačních kotlů v ČR

Plánujete si pořídit plynový kondenzační kotel? Vhodným výběrem a následnou úsporou energie se vám mohou do tří let vrátit veškeré investice. Jak se ale zorientovat v širokém sortimentu na domácím trhu? Poradíme, jaké kotle jsou pro české domácnosti nejvýhodnější.

Staré plynové kotle jsou neekologické a neefektivní. K vytápění zužitkují pouze asi 85 % dodávané energie, zbytek jen zbytečně zatěžuje rozpočet domácnosti i životní prostředí. Atmosférické kotle se proto v tuzemsku už dva roky nesmějí prodávat a Češi je postupně nahrazují novějšími technologiemi.

Jejich alternativou je kondenzační kotel, který ve výměníku ochlazuje spaliny pod teplotou rosného bodu, čímž vzniká horká pára. Díky tomu kondenzační plynový kotel může zužitkovat veškerý dodaný plyn a dodat ještě 10 % tepla navíc.

Chcete využít této technologie a topit levněji? Nabízíme vám srovnání populárních kondenzačních kotlů na českém trhu.

1.   Junkers

První značkou kondenzačního kotle je Junkers. Hugo Junkers vyvinul v roce 1912 vůbec první plynový kotel pro domácnosti na světě. Moderní kondenzační kotle Junkers mají integrovaný algoritmus, s jehož pomocí je lze propojit se solárními panely.

Kotle se dodávají ve variantě s nepřímo ohřívaným izolovaným zásobníkem, který umožňuje trvalou zásobu teplé vody bez nutnosti neustálého spouštění kotle.

Kondenzační kotel Junkers model CerapurSmart ZSB spadá do energetické třídy A a patří mezi ekonomicky dostupné kondenzační kotle. S možností více než 3 odběrných míst se hodí do rodinných domů a větších bytů. Kromě až 109% úspory, výkonu až 14,1 kW a nízkých emisí se vyznačuje tichým chodem a jednoduchou obsluhou elektronické řídicí jednotky Bosch Heatronic.

Orientační cena s DPH: 45 000 Kč.

Levné_topení_plynem_-_5_nejlepších_kondenzačních_kotlů_v_ČR_-_1

https://pixabay.com

Plynový kondenzační kotel Junkers pro moderní chytrou domácnost.

2.    Wolf

Firma Wolf z německého Mainburgu vyrábí populární vytápěcí, větrací a klimatizační techniku od roku 1963. Jejich kondenzační kotel Wolf CGB umožňuje vytápění zemním nebo zkapalněným plynem s úsporou až 110 % při dosažení výkonu až 15,2 kW. Dokáže vytápět obytnou plochu do 120 m2.

Extrémně nízkých emisí škodlivin kotle Wolf je dosaženo adaptivní regulací spalování plynu. Kotel se tak automaticky přizpůsobí měnící se jakosti paliva. Opláštění kotle Wolf CGB má vnitřní izolaci pro snížení hlučnosti. Měření množství spalin je možné zvenčí, aniž by se spotřebič musel otevírat.

Orientační cena s DPH: 55 000 Kč.

3.    Buderus

Německá firma Buderus s tradicí od roku 1861 se specializuje na kotle na plyn i tuhá paliva, tepelná čerpadla i solární techniku. Jejich kotel Logamax plus GB062-24 H patří k velmi ekonomickým volbám, a to jak z hlediska nákupu, tak z hlediska provozu. Při účinnosti 109 % dokáže podávat výkon až 24 kW. Je vhodný pro bytové domy i komerční nebo průmyslové podniky. Kotel dokáže ohřívat teplou vodu v externím zásobníku, výměník je vyrobený ze slitiny hliníku a křemíku.

Pro kondenzační kotle Buderus je k dispozici široká řada příslušenství, náhradních dílů i stavebních sad pro odkouření. Jejich provoz je usnadněn jednoduchým čištěním i dobrou přístupností všech komponent.

Orientační cena s DPH: 41 000 Kč.

Levné_topení_plynem_-_5_nejlepších_kondenzačních_kotlů_v_ČR_-_2

https://staticflickr.com

Chytrý způsob vytápění umožňuje utrácet peníze z vlastního rozpočtu na příjemnější věci.

4.    Protherm

Tradiční česká firma Protherm dnes vyváží svůj široký sortiment tepelné techniky vyráběné v tuzemsku do celého světa. Vysoce účinné plynové kondenzační kotle Protherm spadají do energetické třídy A a z hlediska poměru cena/výkon jsou velmi výhodnou koupí.

Jejich závěsný kotel Panther Condens 12 KKO se snadno umisťuje, nabízí možnost připojení zásobníku teplé vody a má zabudovaný třícestný ventil pro udržení konstantní teploty směšované vody. Ekvitermní regulaci teplé vody v závislosti na okolní teplotě zajišťují regulátory Thermolink. Kotel má maximální účinnost 109,5 % a výkon až 13,2 kW.

Orientační cena s DPH: 45 000 Kč.

5.    Viessmann

Německá firma Viessmann vyrábí topné, průmyslové energetické a chladicí systémy ve vysoké kvalitě. Ve svých výrobních závodech navíc neustále vyvíjí nové technologie k ještě efektivnějšímu využívání odebírané energie.

Plynové kondenzační kotle Viessmann Vitodens 100-W B1HA dosahují výkonu asi 6,5 až 26 kW a mají účinnost do 109 %. Disponují vysoce odolným plynovým hořákem MatriX z ušlechtilé oceli, hydraulickou jednotkou AquaBlock pro snadnou přístupnost komponent a mají integrované vysoce efektivní oběhové čerpadlo umožňující ještě nižší spotřebu. Na jeden komín je možné připojit až pět kondenzačních kotlů Viessmann.

Orientační cena s DPH: 47 000 Kč.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *