Batáty

Batáty: Zdravé brambory si můžete vypěstovat i u vás doma

Zpestřit si jídelníček lze dnes mnoha způsoby. Potraviny, na které jsme nebyli zvyklí, se pomalu dostávají na naše stoly. A co víc, jsou zdravé a chutné. Typickým příkladem budiž batáty. Jedná se o hlízy známé tropické plodiny – povijnice batátové. Typické jsou především pro tropické a subtropické oblasti. Pěstují se ve Venezuele, na Yucatanu anebo Kolumbii a dalších zemích. Výhonky této rostliny mohou mít délku až 5 metrů. Hmotnost hlíz se pohybuje od 0,5 až do 5 kg. V našich podmínkách je lze dokonce i pěstovat. Jak na to?

Batáty

Podmínky pro pěstování batátů

Drtivá většina odrůd batátů vyžaduje pro pěstování podmínky minimálně podobné těm v tropech a subtropech. Optimální je tedy období bez mrazů v době trvání okolo 125 dní. Průměrná teplota by se měla pohybovat okolo 25 stupňů Celsia. Pro pěstování je zapotřebí mít mírně kyselou písčitou půdu. Hodnota pH prostředí by měla být okolo 6. Do půdy se před vysazováním vyplatí dát kompost.

Vysazování a růstový cyklus batátů

Vysazovat byste tyto zdravé brambory měli v květnu, když už nehrozí, že by mohly přijít mrazy. Teplota půdního podkladu by se měla pohybovat v hloubce cca 10 cm okolo 18 stupňů Celsia. Batáty se vysazují přímo ze sazenic s rozestupem okolo 30 cm na řádku. Ty by měly být od sebe vzdáleny 120 cm. Jestliže potřebujete šetřit místem, mohou být i blíže. Škůdce batáty prakticky nemají.

Batáty

Multifunkční využití batátů

V kuchyni mají tyto chutné sladké brambory mnohostranné využití. Vynikající jsou pro vaření, strouhání i zapékání. Na rozdíl o standardních brambor je mnohdy není nezbytné vůbec loupat. Výborné jsou batáty i ve sladké kuchyni. Sloužit mohou jako základ těsta pro pečení koláčů, lze je ale klidně připravit i jako chipsy. Výborná je batátová marmeláda. Batáty obsahují velký podíl vlákniny a patří mezi nejvýživnější potraviny vůbec. Obsahují ale i vitamíny z řad A, B6, C a E. Konzumovat je lze často i při dietách.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *