01_peroxid

Na co všechno se hodí peroxid vodíku

Peroxid vodíku (lidově označovaný jako „kysličník“) je fascinující chemikálie s opravdu širokým využitím. To zahrnuje raketové palivo stejně jako bělení vlasů. V domácnosti máme tuho chemikálii s velmi snadno zapamatovatelným vzorcem – H2O2 – nejspíše v lékárničce, ve které plní roli dezinfekce. Tato univerzální chemikálie má doma ale výrazně širší využití. Jak jinak lze tedy „kysličník“ doma použít? Před výčtem potenciálních aplikací je však třeba si ujasnit, že mluvit budeme vždy o tříprocentním roztoku. Pokud by se vám domů nějak dostal silnější roztok, dejte si velký pozor, může být totiž opravdu nebezpečný.

Peroxidem proti plísním

Fakt, že se peroxid používá jako dezinfekce naznačuje, že bakterie si s ním příliš rozumět nebudou. Toho lze využít i v boji proti plísním. Použití je snadné, prostě naneste roztok peroxidu na plíseň na zdi, nechte 15-20 minut působit a otřete suchým hadříkem.

Peroxid vodíku lze použít i při úklidu koupelny, WC a jakýchkoliv dalších prostor, kde se chcete zbavit mikroorganismů.

Peroxid na zápach v lednici

Pokud se z vaší lednice line nepříjemný zápach, bude potřeba jí pořádně vyčistit. Právě pečlivé vytření všech zákoutí a záhybů lednice peroxidem je spolehlivou cestou k čisté a nezapáchající lednici.

Čištění nádobí

Na mytí nádobí lze peroxid využít dvěma způsoby. Tím prvním je přidání peroxidu k prášku do myčky. Druhým je potom vytvoření čistící pasty smícháním peroxidu vodíku s jednou sodou. Tato pasta je potom velmi účinným prostředkem na čištění připálených hrnců.

01_peroxid Foto: Pixabay

Hnojení rostlin

Pro někoho možná trochu překvapivě je peroxid vodíku také dobrým hnojivem. Nezalívejte ale přímo původním 3 % roztokem, je třeba jej ještě výrazně zředit. Správný poměr je asi 20 ml na jeden litr vody.

Dokonalé omytí ovoce a zeleniny

Pokud omyjete peroxidem neoloupanou zeleninu nebo ovoce, zbavíte je škodlivých pesticidů. Nezapomeňte ale po omytí peroxidem ovoce a zeleninu znovu důkladně omýt vodou.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *