Hypotéka

Na co si dávat pozor u hypotéky?

Hypotéku má dnes hodně lidí. Sice s postupujícím časem nejsou již tolik dostupné, stále to ale je jeden z jediných možností, jak si pořídit bydlení. Podívejte se, jaké nástrahy na vás mohou při vyřizování hypotečního úvěru čekat. Není to totiž tak úplně jednoduché.

Příslib není smlouva

Představte si situaci, kdy vyrazíte do banky s tím, že byste si chtěli vzít hypoteční úvěr. Banka s vámi probere příjmy a výdaje a hypotéku vám přislíbí. To je skvělé, říkáte si, jenže může nastat velký problém. Po přislíbení úvěru si tak vyberete dům nebo byt, složíte nějakou zálohu a ejhle zjistíte, že když jdete úvěr sjednat, nebude vám poskytnut. Příslib totiž není to samé, co smlouva.

Kupní smlouva

Někdy se také stává, že již klienti mají podepsanou kupní smlouvu na nemovitost, ale v bance to prostě dobře nedopadne. Nenechte se zviklat tím, že vám v bance slíbí hypotéku, vůbec nic to totiž neznamená, ani kdyby vám k tomu poskytli nějaký dokument. Úvěr je poskytnut až:

  • Po schválení úvěru
  • Po podpisu smlouvy

K samotnému schvalování dochází až v době, kdy o úvěr skutečně požádáte, a bankovní systém posoudí vaši situaci. Jednoduše se může stát, že i když máte dostatečné příjmy, banka prostě pro svá interní pravidla hypotéku neposkytne. Toto ale není vina banky, nýbrž klienta, který si plete pojmy a dostatečně se neinformoval. Když si vyberete nemovitost a požádáte o přislíbený úvěr, banka vám nemusí vyhovět také kvůli tomu, že nemovitost nemá na zajištění úvěru dostatečnou hodnotu.

Rozmyslete si délku fixace

Při sjednávání hypotéky se také setkáte s pojmem fixace. Je to doba, po kterou budete platit každý měsíc stejnou částky, i když se budou úroky na trhu snižovat nebo zvyšovat. Délku fixace si můžete zvolit sami. Fixace je možná na:

  • 1 rok
  • 2 roky
  • 5 let

Záleží však na jednotlivých bankách. Je to tak trochu sázka do loterie, jelikož nikdo nedokáže říct dopředu, jaké budou úrokové sazby třeba za dva roky nebo 5 let. Myslete však na to, že v případě, že budete mít fixaci na 5 let, tak máte méně možností, kdy můžete úvěr částečně nebo úplně splatit. V případě, že se rozhodnete dát mimořádnou splátku v době, kdy běží fixace, mohou vás čekat za toto zaplacení vysoké sankce.

Pročtěte si smlouvu

Při pořizování hypotéky myslete na to, že se zavazujete často na 25- 30 let. Je to závazek dlouhodobý a během této doby se může cokoliv stát. Myslete na to, že v případě, že jste mladí lidé, možná jednou budete chtít založit rodinu a i přesto, že vaše partnerka má nyní třeba vysoké příjmy, v době rodičovské dovolené se bude muset spokojit jen s několika tisíci, a to až na čtyři roky. I když se to při pohledu na vaši vysněnou nemovitost nezdá, tak přesně tyto období bývají pro rodinu velkou zátěží.  Takových situací může být víc. Rozmyslete proto dobře výši měsíční splátky. A v neposlední řadě je také to si důkladně přečíst smlouvu o hypotečním úvěru. I tam se mohou vyskytnout chyby. I v bance pracují jen lidé. Pokud si nejste jisti, raději se obraťte na hypotečního poradce. Je to někdy lepší než udělat nějakou zásadní chybu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *