Okna

Na co se zaměřit při výběru oken

Stavíte dům a vybíráte dveře či okna? Nevíte si rady s výběrem? V dnešním článku se dozvíte pár rad, na co při výběru myslet, na co se zaměřit.

Očekávání

Okna i dveře vybírejte dle svých očekávání. Při výběru okna nerozhoduje jen profil rámu nebo křídla, velkou část okna tvoří i zasklení. Proto je volba zasklení důležitá stejně jako volba profilu. Například trojskla mají větší tepelnou izolaci než dvojskla. Profil okna se vybírá podle stavební hloubky, někdy i podle počtu těsnění. Na izolační vlastnosti nemá vliv volba materiálu oken a dveří, dokonce s tím nesouvisí ani to jestli se okna budou nebo nebudou rosit. Výběr oken byste neměli ani omezovat je na požadavek, který se týká úspory tepla. Veškerá okna a dveře na českém trhu by totiž měla splňovat tepelně technické normy určené pro dveře a okna.

Specializace

Při výběru oken a to ať už klasických nebo střešních oken, byste se měli zamyslet i nad hlučností svého místa bydliště. Pokud bydlíte v rušném prostředí, řešte i útlum hluku z venku. To samé platí i ve chvíli, kdy žijete v prašném prostředí. Ještě před tím než okna zakoupíte, na to myslete. Také okna, pod kterými vede chodník a jsou tak více přístupná zlodějům, by měla být více zabezpečena.  Zabezpečení nemusí být jen kvůli případným narušením zvenčí, ale také bezpečnost kvůli dětem. Nenechte se ani zmást mýty, že plastová okna nebo plastové vchodové dveře jsou ve všem nejlepším. Nechte si od výrobce či dodavatele poradit, jaká zabezpečení a další doplňky budou pro vás nejvhodnější a určitě se nebojte zeptat na jakékoliv otázky.

I montáž je důležitá

Také montáže oken a vchodových dveří je důležitá. I ty nejlepší a nejkvalitnější okna, když jsou nesprávně namontovaná, mohou ztratit svou funkčnost. Také tepelnou izolaci zajistíte pouze dobrou instalací, seřízením a hlavně správným spojením okna se stěnami domu. Zasazení obecně montáž proto nechte na odbornících, kteří poskytují a prodlouženou záruku.

1 komentář

  1. Jiří U. Odpovědět

    Dobrý den, dobrý článek, jen bych k němu dodal že pokud bude někdo chtít kvalitní plastová okna, měl by trvat na tom aby okna byla vyrobena z profilu třídy A, který je nejtlustší, a také dbejte na to aby okna byla vyrobena z prvoplastu, jelikož ten lépe drží ve svárech. Pokaždé chtějte znát původ oken, na trhu je mnoho překupníků kteří nemohou za kvalitu a původ ručit. Všechny tyto mnou zmíněn informace si nechte zapsat do kupní smlouvy, při případných nepříjemnostech budete v právu vy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *