Mušelín: Víte, co to je a k čemu se používá?

mušelín

Mušelín je neobyčejně jemně tkaná lehká látka, která je neuvěřitelně prodyšná, ale sama se dá lehce udržovat. Je vyrobena z přírodních kroucených vláken a cirkulace vzduchu je zajištěna štěrbinami mezi každičkým vláknem. Druh mušelínu se pak odvíjí na základě použitých vláken.

Podle čeho poznáte mušelín?

Společným znakem všech tkanin mušelínu je jemnost, ale ne jako u jiných lehkých materiálů, mušelín není průhledný. Dokáže bez potíží „dýchat“, je okouzlující na dotek, ale zároveň je pevný a přizpůsobivý. Bavlněný mušelín navíc mimořádně dobře saje tekutiny a dobře se udržuje. Častým praním mu neublížíte, ale ještě více se zjemní. Mušelín má zvláštní povrch, který má na první pohled volnou vazbu.

Jaká je historie této látky?

S ohledem na historii mušelínu, se zdroje do určité míry rozcházejí. Říká se, že šaty vyrobené z mušelínu byly součástí obchodu už v antice, ale v souladu s jinou hypotézou k jeho objevu došlo ve Středověku v současném Bangladéši. Každopádně cestovatel Marco Polo, který se s ním setkal v iráckém Mosulu, psal o mušelínu už ve 13. století. Ale v Evropě se poprvé objevil až v 17. století.

Jaké jsou druhy mušelínu?

Mušelínové látky se dosud nejčastěji vyrábí ze 100 % bavlněné příze, v minulosti se však vyráběly i z jiných materiálů.

Bavlněný

Je vyroben buď z čisté bavlny (klasický mušelín) nebo přírodní bavlny s certifikací GOTS (organický mušelín). Bavlněný mušelín se v současnosti používá především na oblečení a další předměty pro děti, ale také na útulné mušelínové povlečení.

Elastický

Je vyroben z přírodní bavlněné příze s příměsí elastického spandexového vlákna, takže vznikající textura je dokonale prodyšná, a navíc dostatečně přizpůsobivá.

Hedvábný

Lehký, jemný mušelín lze vyrobit i z přírodního hedvábí. Vyráběly se z něj společenské šaty a blůzy.

mušelín 2
Foto: Pixabay

Vlněný

Je vyroben z česané vlněné příze a používá se k výrobě šatů a dámských svetrů. Nejlepší varianta je u nás známa jako mušelín kašmírový.

Bambusový

Je vyroben z bavlny kombinované s umělým hedvábím z bambusových vláken.

Jak uchovat věci z mušelínu?

Přestože jsou tkaniny mušelínu výjimečně pevné, je vhodné je prát ve studené vodě nebo maximálně na 40 °C. Žehlit se ovšem nesmí, nebo některé z nich na velmi nízkou teplotu. Ani není rozumné je sušit v sušičce a při praní se nesmí používat bělidla.

Zdroje info: bestlifeonline.com, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay