Co dělat, když odvzdušnění radiátoru nepomůže

radiátor

Během sychravých dní, kdy mráz leze často až za nehty, by dal jeden za teplý radiátor téměř vše, co má. Radiátory však vypoví často svoji službu ve chvíli, když se to hodí nejméně. Nefungují mnohdy ani po odvzdušnění, což je takříkajíc k vzteku. Za nefunkčním radiátorem nemusí stát pokaždé jen vzduchová bublina, která se nahrne do systému. Příčinou může být i kolík v termostatickém ventilu. Ten často brání přítoku teplé vody uvnitř, je zapotřebí nezoufat a pustit se s chutí do odstraňování přebytečných nečistot. Jak?

Radiátor nehřeje, často bývá studený, nebo jen vlažný

Aby mohl radiátor dobře fungovat, je zapotřebí mu zajistit dostatečnou tepelnou výměnu. Ohřátá voda v radiátoru musí dobře cirkulovat. Pokud po pootočení hlavice zjistíte, že váš radiátor nehřeje, budete muset hledat příčinu právě zde. Tento problém lze vyřešit pouze odšroubováním hlavice termostatického ventilu. Pod ním se nachází tzv. kolík, který lze uvolnit nastavitelným řemeslnickým klíčem nebo kleštěmi.

radiátor

Foto: Pixabay

Radiátory blíže ke kotli se ohřívají výrazně rychleji

Aby mohly radiátory v domě hřát všechny současně najednou, je důležité zajistit jim rovnoměrné rozložení horké vody. Překážkou bývají často nečistoty, které cirkulaci vody topením brání. Proveďte proto výplach radiátoru proto co nejdříve. Vypněte zprvu radiátor, uzavřete ventily a odpojte radiátor dočasně z provozu. Pro vypuštění nečistot je důležité napojení hadice, kterou dostanete nečistoty pryč i hadice pro přívod výplachu. Poté nechte vodu protéci, nečistoty by se měly skrze hadici vypláchnout.

Po zákroku opět radiátor připojte, nezapomeňte ho nakonec ještě odvzdušnit. Teprve potom by měl opět hřát. Průtok horké vody by měl v celém systému radiátorů dobře fungovat. Jedině tak docílíte nejlepšího úspěchu.

Topný systém je potřeba udržovat pravidelně

Pokud i přes veškerou snahu se systém nepodaří rozchodit, je možné se obrátit na odborníky. Instalatéři či topenáři mají letité zkušenosti, proto se na ně můžete bez obav obrátit i vy.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/radiator-nefunkcnost-termostaticka-hlavice-20231113.html

https://www.e15.cz/jak-odvzdusnit-radiator-postup-odvzdusneni-topeni

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.