Mravenci jako netradiční domácí mazlíčci

01_formikarium

V souvislosti s mravenci píšeme většinou o tom, jak se jich v domácnosti zbavit. Mravenci ale nemusí být nutně škůdci. Formikárium – mraveniště pro umístění v domácnosti – se může stát zajímavých designovým doplňkem bytu a krásnou pomůckou pro poznávání života těchto drobných tvorů.

Mravenci a formikárium

Mravenci se mohou stát nevšedními domácími mazlíčky, kteří vám každý den doslova osvěží mysl. U vás doma se jejich domovem může stát tzv. formikárium. Jedná se o akvárium s gelem, který vyvinula NASA pro testování chování mravenců ve stavu beztíže. Gel obsahuje všechny důležité minerály, vitamíny a aminokyseliny, jež jsou důležité pro zachování života chovaných mravenců.

Pohled na tento mikrosvět bere dech a nepochybně se nejednou přistihnete při tom, že mu dáte přednost před sledováním televize. Chodbičky, hemžící se mravenci zaujmou každého, kdo projde kolem. Při pohledu do mraveniště nás nepřestane udivovat jejich dokonalá organizace a schopnost vzájemně komunikovat mezi sebou. Jedná se zkrátka o představení, které se bude líbit malým i velkým milovníkům přírody.

Formikárium poskytne náhled na to, jak to často vypadá ve štěrbinách nebo záhybech stěn našich domů.

01_mravenec

Foto: Pixabay

Péče o mravence ve formikárium není složitá

Formikárium je skvělým úžasným doplňkem třeba na polici v obývacím pokoji. Jak je to ale s jeho údržbou?

Mravenci opravdu nejsou nároční na „chov“, nevyžadují prakticky čas a nebudou vás stát moc peněz. Živí se totiž právě gelem, který je bohatý na živiny. Při ražení chodeb se tak mravenec i dobře nasytí.

Občas jim můžete přilepšit piškotem, ovocem či kapkou medové vody, které jim položíte na gel. Formikárium si koupíte bez mravenců, to ale není žádný velký problém. Pro formikárium postačí pochytat tak kolem patnácti mravenců. Pozor ale na to, aby byli stejného druhu. Jinak by mohlo docházet ke zbytečným potyčkám.

Mravenci se o svůj domov starají sami, mrtvého mravence vynesou ostatní při procházení chodeb na povrch.

Na konec jedna zajímavost, podle odhadů se hmotnost všech mravenců rovná hmotnosti všech lidí na světě. Známo je přitom více než 12 000 druhů.

Náhledové foto: Uživatel Fruggo / Creative Commons / Licence CC-BY-2.0

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miners.jpg

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.