Skladování vlašských ořechů

Jak na skladování vlašských ořechů? Takhle vám vydrží co nejdéle

Vlašské ořechy si většina z nás spojuje s vánočním cukrovím, jiní si bez nich neumí představit pravý jablkový štrůdl od babičky a další je s chutí přidávají na jednohubky. Svým vzhledem připomínají lidský mozek a kromě širokého využití nám mohou nabídnout i řadu benefitů pro zdraví. Jak vlašské ořechy skladovat, aby vydržely co možná nejdéle?

Poklad pro naše zdraví

Vlašské ořechy jsou na rozdíl od mandlí nebo pekanových ořechů volně dostupné. Mnoho z nás má na zahradě ořešák a sběr ořechů tak vnímáme jako každoroční rituál. Máte přehled o tom, jak mohou lidově nazývané vlašáky prospět vašemu zdraví?

  • zvyšují aktivitu mozku
  • podporují zdraví kostí
  • prospívají očím
  • mají pozitivní vliv na pokožku
  • snižují riziko vysokého krevního tlaku
  • podporují zdraví srdce
  • dodávají tělu energii
  • posilují sexuální potenci

Vlašské ořechy

Foto: Pixabay

Jak skladovat ořechy, aby vydržely?

Vše začíná už u samotného sběru. Ořechy se sbírají až spadlé na zemi a to ideálně co nejrychleji, aby se do nich nestihla pustit plíseň. Poté je potřeba uložit je nejlépe do papírové tašky nebo krabice a postavit někde k topení, aby dobře vyschly. Ořechům může trvat až měsíc, než budou opravdu vyschlé.

Disponujete-li suchým a dobře větraným sklepem, můžete ořechy po vyschnutí uložit do jutového pytle a nechat je tam pověšené klidně celou zimu. To samé platí i o garáži, podmínkou je, aby zde bylo sucho a proudil sem vzduch.

Loupaná jádra sice nezaberou místo, ale mají nejkratší trvanlivost

Někdo je přesvědčený, že udělá nejlépe, když ořechy vyloupe a získaná jádra uloží do uzavíratelné nádoby. Je sice pravda, že jsou loupané ořechy skladné, ale vydrží  ze všeho nejméně. Vlašské ořechy jsou až ze 70 % tvořeny olejem, který má tendence rychle oxidovat. To má za následek, že vlašáky žluknou a získají hořkou pachuť, nemluvě o tom, že ztrácí i své zdravotní benefity.

Vyplatí se ořechy zamrazit?

Jedním ze způsobů, jak skladovat vlašské ořechy, je jejich zamražení. Vyloupejte jádra, uložte je do uzavíratelných pytlíků a ty poté uložte do mrazáku. V mrazáku vám vlašáky vydrží až po dobu jednoho roku.

Možná ještě lepším řešením je ořechy zavařit. Stačí vyloupaná jádra nasypat do sklenice, protřepat a dobře uzavřít. Následně je sterilizujte při 80 °C po dobu asi patnácti až dvaceti minut. Otočte je dnem vzhůru a nechte vychladnout. V neporušené zavařovací sklenici pak vydrží i několik let. 

Zdroje info: https://www.prozeny.cz/clanek/pravidla-uskladneni-vlasskych-orechu-chcete-je-uchovat-tyden-mesic-nebo-i-dele-3801
https://www.awashop.cz/co-vse-dokazi-vlasske-orechy-p11590/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *