Mramor

Mramor a jeho imitace

Luxus a elegance to je mramor. Ne všichni si ho však můžeme dovolit ať už kvůli ceně nebo neustálé údržbě. Existují, ale imitace mramoru třeba například keramické obklady a dlažby do koupelny, které vypadají jako by z mramoru opravdu byly.

Kde se vzal nápad imitace

Novinkou určitě není, že dnes jsou vytvořeny imitace na kde jaký výrobek. Některé imitace se však povedly a u této mramorové to platí dvojnásob. Obklady a dlažby z keramiky s mramorovým dekorem jsou vyráběny díky dnešním novým technologiím a digitálnímu tisku. Keramické dlažby se tak stanou věrnou imitací mramoru a zároveň si zachovají funkci keramiky a její výhody.

Výhody

Mezi výhody této imitace mramoru patří hlavně cenová dostupnost. Přírodní mramor je čím dál více vzácnější, a proto stoupá i jeho cena. Oproti tomu cena imitace mramoru začíná už na 900 korunách za metr čtvereční. Další výhodou je odolnost keramického obkladu v dekoru mramoru, jelikož tyto dlažby jsou tvrdší a mají nízkou obrusnost. Také snadná údržba této mramorové imitace je dalším plus. Takže když na tento povrch vylijete například víno nebo citronovou šťávu nedojde k poleptání jako u pravého mramoru.  Co se týče tloušťky a váhy, tak přírodní mramor má tloušťku 1-2 cm a imitace 1 cm. S menší tloušťkou se snižuje i váha dlažby, což umožňuje jednoduší pokládku dlažby a lepení dlaždic, na které se samozřejmě použije lepidlo na dlažbu stejně jako u dlažby jiné.

Cena

Cenu tohoto druhu dlažby najdeme v různých cenových relacích. Vycházet se dá z několika faktorů, které cenu ovlivňují. Závisí na třeba velikosti dlaždice. Malý formát bude určitě levnější než ten větší. Na druhou stranu u velkého formátu více vynikne žilkování a samotná struktura mramoru. Dále na podkladovém střepu. Dlaždice z bílého střepu je kvalitnější. Posledním faktorem je míra opakování vzoru na dlažbě. To znamená, že jedna barva může mít třeba deset vzhledů dlažby a zaručí se tím neopakování dlažic se stejným vzorem vedle sebe.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *