Možná jsou na vás chlupáči alergičtí, napadlo vás to někdy?

Pes

Každý, kdo žije s alergiemi, ví, jak hluboce nepříjemné může být, když vás postihne celá řada vedlejších účinků, které vás ovlivňují od hlavy až k patě. Naše trápení pociťují i pejsci, kteří mohou být nepříznivě náchylní k řadě stejných věcí jako my. Ale v případě, že lidé mohou být nepříznivě citliví na psy (přesněji řečeno na jejich chlupy), mohou být nepříznivě citliví i na nás?

Mohou být pejsci nepříznivě vnímaví k lidem?

Stejně jako lidé, mohou být i psi nepříznivě náchylní k určitým potravinám, kožním onemocněním a lékům, stejně jako k přírodním alergenům, jako je prach, plísně a zvířecí srst. A ano, to zahrnuje i lidské chlupy. Je to pro vás překvapení? I v případě, že jste měli celý život psy, je to možná poprvé, co slyšíte o tom, že mohou být nepříznivě náchylní na lidi.

Před začátkem 90. let, kdy se staly široce dostupnými úspěšné preventivní léky na hubení hmyzu, a prakticky neexistovalo, že by psi tenkrát spali v posteli s lidmi. Nyní, když existuje ochrana proti blechám, tráví voříšci delší dobu přituleni ke svým majitelům (zejména v posteli) a jsou vystaveni jejich srsti – což zase způsobuje, že jejich přecitlivělost na lidskou srst je patrná tak, jak ještě nedávno nebyla.

Jak poznáte, že je váš pes na vás alergický?

Příznaky u psí alergie na životní prostředí souvisí do značné míry se všemi alergeny. Takže pokud se u vašeho psa bude z některých uvedených příznaků vyskytovat, ihned se obraťte na svého veterináře. Mezi příznaky alergie na lidskou srst (nebo jiné přírodní alergeny) jsou například:

Nevinný pes
Foto: Pixabay
  •       škrábání a olizování, zejména v oblasti rozkroku, zadečku, očí, uší, tlapek a podpaží
  •       vlhké, ošoupané nebo nepokryté skvrny na kůži
  •       tekoucí nos a/nebo kýchání
  •       slzící oči
  •       kopřivka
  •       průjem

Co dělat v případě, že je váš pes alergický na lidi

Pokud váš veterinář rozhodl, že váš pes je alergický na lidskou srst, bude s vámi hovořit o nejlepších způsobech léčby jeho nemoci. V závislosti na druhu a závažnosti alergické reakce vašeho psa vám veterinář předepíše dlouhodobější opatření, jako jsou injekce, nebo krátkodobé léky, jako je antihistaminikum nebo kortizonový krém na zklidnění kůže.

Péče o psa
Foto: Pixabay

Kromě toho existují další věci, které budete moci udělat doma, abyste pomohli zmírnit příznaky u vašeho psa na vaši srst (a další alergeny):

  •       vysávání domácnosti
  •       přechod na pratelné rohože a jejich pravidelné praní
  •       používání čističky s HEPA filtrem v ložnici
  •       pokud je odpočinek vašeho psa ve vaší posteli nesmlouvavý, často měňte a perte lůžkoviny

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com, https://www.akc.org/expert-advice/health/dog-allergies-symptoms-treatment/

Náhledové foto: Pixabay