Možná i vy máte doma cenné starožitnosti

01_starozitnosti

Při vyklízení bytů po prarodičích, nejrůznějších půd apod., nalézají lidé celou řadu věcí, které mají svůj věk. Mají ale také cenu? Člověk bez zkušeností nebo formálního vzdělání v oboru starožitností může mít ale problém s rozpoznáním těch skutečných starožitností od běžných věci s minimální hodnotou. Jak se tedy při vyklízení chovat, abyste náhodou nevyhodili něco, co má opravdu velkou cenu?

Co je to starožitnost?

Nejprve ze všeho je třeba ujasnit si, co je to vlastně starožitnost. Považujeme za ni věc alespoň padesát let starou, která má jistou estetickou, resp. uměleckou hodnotu. Nemluvíme zde o čistém umění, tj. především obrazech. Ty tvoří specifickou kategorii. Stejně tak se nejedná o sběratelské předměty, např. hračky. Pokud někdo sbírá žehličky, pravděpodobně bude mít zájem i o tu vaší po prababičce, nejedná se ale o starožitnost v pravém smyslu. Mezi starožitnosti počítáme především užité umění jako jsou svícny, lampy, lustry, zdobené nádobí apod.

Zeptejte se odborníka

Rada, jak poznat, zda se u daného předmětu jedná o starožitnost, je snadná. Pokud máte pocit, že v ruce držíte cennou věc, je jediným jistým řešením zeptat se starožitníka, resp. obejít postupně alespoň dva, lépe tři. Získáte tak přesnou představu o ceně a hodnotě předmětu. Tím, že oslovíte více starožitníků, eliminujete možnost, že vás nějaký podvede (samo o sobě je to velmi nepravděpodobné). Oslovte skutečné profesionály a spíše se vyhýbejte amatérským zájemcům nabízejících posouzení hodnoty a odkup v novinových inzerátech. V dnešní době je klasickým způsobem komunikace se starožitníkem nafocení předmětu a odeslání emailem.

02_starozitnosti

Foto: Pixabay

Jak starožitnosti prodat?

Ve chvíli, kdy zjistíte, že skutečně vlastníte starožitný předmět a máte představu o jeho ceně, existují v zásadě tři způsoby jeho prodeje. Tím prvním je přímý prodej starožitníkovi. Jedná se o nejpohodlnější, nejrychlejší a z finančního hlediska nejméně výhodný způsob. Počítat můžete s tím, že částka, kterou za předmět dostanete, jen lehce překoná 50 procent z ceny.

O něco výhodnější je komisní prodej, při kterém se dostanete obecně na 80 procent. Posledním způsobem je přidání vašeho předmětu do aukčního katalogu. Potenciálně nejvýhodnější ale náročný způsob prodeje – prodat jej v aukci.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.