Motýli se dají chovat i doma

Motýl

Na krásu motýlích křídel a eleganci jejich letu je pohled, který si užívá každý. Od pohledu na motýla je krok k tomu chtít se jeho vzhledem kochat pořád, třeba i doma. Není to nemožné, motýly lze totiž chovat i v interiéru. Jak na to?

Motýly doma

Motýly lze rozhodně pěstovat i doma, vše potřebné je snadno dostupné a celý proces není nijak náročný. Na začátek je ale třeba si ujasnit jednu věc: představa, že vypěstovaní motýli budou moci volně létat po bytě je mylná. Pro motýly je váš byt smrtící past. Motýli mohou snadno zapadnout do úzkých mezer, nebo budou narážet na skla oken. Ať tak či onak, mohou si snadno poranit křídla. Proto je dobré nechat je v kleci, která je určena pro motýly, anebo je lze vypustit do volné přírody (pokud se jedná o místní středoevropské druhy).

Motýl

Foto: Pixabay

Co motýli potřebují?

Motýl prochází v průběhu života třemi fázemi svého vývoje (vajíčko, housenka, kukla a dospělý motýl). První, o koho je potřeba se postarat, bude tedy housenka. Pro začátek vám postačí obyčejná sklenice se vzdušným víkem. Měla by být dostatečně velká, pokud chcete mít housenek víc. Na dno položte trochu zeminy, kterou překryjete papírovým ubrouskem.

Ubrousek tak dobře vsákne výkaly, které housenky nanesou. Ke správnému druhu patří také správné listy, kterými se housenka po dobu vývoje bude živit. Listy nepodávejte jen samotné, ale vždy s větvičkou. Nezapomeňte také na kousek větvičky, na které se bude housenka moci zakuklit.

Některé druhy se zakuklují v zemi. Po nějakém čase se z kukly vylíhne motýl. Na něj si předem připravte síťovou klec, která je běžně dostupná v obchodech. Fáze dospělého motýla netrvá věčnost, ale i tato krátká doba je vrcholem snažení a radostí každého chovatele.

Housenky si můžete přinést z přírody. Ale pozor, některé druhy motýlů jsou chráněné, a proto sbírejte housenky jen těch druhů, pro které to neplatí. Housenky nebo kukly se dají samozřejmě zakoupit i od ostatních chovatelů, kteří rozeznají jednotlivé druhy a tak se vám nestane, že budete chovat právě toho přírodou chráněného.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/motyly-letajici-barevne-drahokamy-muzete-chovat-i-doma-40271982

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.