Moderní zdi – dřevěné, cihlové i betonové. Jak je začlenit do interiéru

zed

Stěny v místnosti lze dekorovat mnoha různými způsoby. Ale nemusí jít jen o nátěr, trendy je i použití přírodních materiálů, jako je kámen, dřevo nebo beton. Ovšem i když samy o sobě vypadají skvěle, nesprávnou kombinací se zbylým interiérem je často doslova „zabijeme.“

Oškrábat tedy stěny na holou cihlu nestačí. A ani dřevěné obložení dostatečně nevynikne, pokud mu nepodřídíte ostatní vybavení v místnosti. A jak na to? Ukážeme, co si jaká stěna žádá.

Betonová stěna a co sní

Moderní betonové desky jsou značně odolné vůči běžným i průmyslovým nečistotám, mechanickému poškození a samozřejmě i proti vysokým teplotám. A pokud se vám zalíbí, doplňte je nejlépe o dřevo a zasklení. Obojí beton zahřívá (fyzicky i opticky), a navíc vylepšuje jeho vlastnosti.

Betonovou zeď proto ozdobte dřevěnými prvky – panely, rámy na plakátyrámy na plakáty apod. A zařaďte mezi ně také nějaké barevné a měkké textury – zejména závěsy, lampy a samozřejmě i nábytek. Pro industriální styl pak budete potřebovat ještě nějaké kovové prvky.

zed

Foto: Pixabay

Cihlová zeď se hodí do industriálního i rustikálního interiéru

Pokud sníte spíše o takovém romantickém ornamentu, máte v zásadě dvě možnosti. Buď oškrábete omítku, nebo vsadíte na realisticky vyhlížející obklady. Samolepky nedoporučujeme, ty budou vždy vypadat uměle.

Cihlové zdi (jakéhokoli původu) pak vypadají nejlépe obklopené hladkými a rovnými povrchy. Velmi dobře působí v kombinaci se surovým dřevem. Cihlovou zeď samotnou naopak nijak nezdobte, sama o sobě je už dostatečně výrazná. Oblíbené obrazy nebo plakáty tak budete muset umístit jinam.

Stěna obložená dřevem – v souladu s přírodou

Dřevo na zdi se v našich interiérech až příliš často vyskytuje jen v podobě již zmíněné samolepky. Mnohdy se obáváme pracné údržby a častých nátěrů, ovšem moderní prostředky nás obdobných povinností v rozsáhlé míře zbavují. Chceme-li získat teplý a přitom střízlivý skandinávský interiér, používáme zejména lehké dřevo nebo jednoduše natřeme jakékoliv dřevěné desky na bílo.

Báječně vypadá také kombinace prvků z různých druhů dřeva. Při výběru dřevěných panelů na zeď se pak soustřeďte zejména na ty s neobvyklou texturou a kontrastně vytvořeným stínem. A nebojte se barev. Zaujmout vás může třeba černá stěna, pokrytá dřevěnými kruhy nebo ornamentálními deskami, řezanými pod různými úhly. A povoleno je samozřejmě i experimentování s tloušťkou materiálu. Právě tenhle detail dokáže celou kompozici oživit a spolu s ní i celou místnost.

Když chcete přece jenom tapety

Stále ještě si na dřevo jako takové netroufáte? I dobře vybraná tapeta může vypadat skvěle. Aby však vynikla, vyžaduje zejména tlumené doplňky a celkově střízlivou dekoraci. Jinými slovy – tapeta by měla co do optiky místnosti dominovat. Jinak celá kompozice jako celek jednoduše fungovat nebude.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.