Moderní kuchyně: Jaké zóny v ní existují?

Kuchyňské zóny

Krásná moderní kuchyně je základem každého interiéru a při její realizaci je zapotřebí počítat hned z několika velmi důležitými faktory. Jedním z nich jsou bezesporu zóny jakéhokoli kuchyňského prostoru. Že nevíte, o jaký prostor se jedná? Nevadí, v následujících řádcích se na kuchyňské zóny soustředíme mnohem podrobněji a podíváme se, do jaké míry se mohou promítat do celkové koncepce této místnosti. Jedná se o tři základní zóny:

–          prostor skladování potravin

–          místo pro mytí nádobí

–          zóna pro přípravu jídel

Prostor pro skladování potravin

Tato zóna j velmi důležitá, jelikož by měla splňovat veškeré požadavky na hygienu a kvalitu samotných potravin. Řadí se sem pochopitelně chladnička s mrazákem a také místo pro suché uchovávání potravin, které nepodléhají hned tak zkáze. Typické jsou hlavně různé skříňky s poličkami, kde máme uskladnění potraviny typu těstovin, rýže, olejů, koření a podobně. Důležité je mít tyto suroviny poskládané přehledně a tak, aby nedocházelo k jejich zkažení.

Zóna mytí

Nedílnou součástí každé kuchyně je zóna určená pro mytí nádobí. Klasiku představuje samozřejmě dřez, nicméně důležité je také místo pro myčku. Ta se dnes ve většině domácností využívá již zcela standardně. Myslet byste měli i na skříňku umístěnou pod dřezem a také na koše, které se v této zóně často nacházejí. Optimální je pro odpadkový koš právě skříňka pod umyvadlem. Po ruce musíte mít i čisticí prostředky. Na jejich uskladnění musíte myslet.

Zóna přípravy pokrmů

V tomto prostoru by měly být suroviny, které budou okamžitě využívány na přípravu jídla. Jsou zde otevřená balení, které je nezbytné spotřebovat. Na dlouhou dobu by tady žádné potraviny být neměly. V zóně vaření jsou k dispozici logicky varná deska, trouba a případně také mikrovlnná trouba. Zapomenout nelze ani na blízkost pracovní desky, kde zpracováváme potraviny potřebné k vaření či pečení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.