Povlečení

Materiály ložního povlečení: Jaké jsou ty nejlepší?

Víte, že v posteli strávíte až třetinu svého života? I proto je dobré se zamyslet nejen nad tím  na čem spíme, ale i tím čím se přikrýváme. Takže stejně jako je důležitý kvalitní rošt, je důležitá kvalitní přikrývka nebo polštář. A z jakých materiálů tedy ložní povlečení vybírat?

Bavlna, krep nebo satén?

Bavlna je klasickým materiálem. Nejenže hřeje, je i měkká a příjemná na dotek. Je také dobře prodyšná a můžete ji prát i na vyšší teplotu. Proto je možná tak hodně prodávaná. Jedinou nevýhodou snad může být jen to, že se lehce pomačká. Naopak nemačkavým materiálem je krep. Stává se tak více oblíbenější. Krep stačí jen vyprat, usušit a můžete povlékat. Navíc stejně jako bavlna dobře izoluje teplo. Mezi snadno udržovatelný materiál patří i satén. Povlečení ze saténu působí luxusně a moc se nemačká. Jeho nevýhodou je, že se musí prát naruby a lehce se zatrhává, hlavně pokud máte nějaké domácí mazlíčky.

Flanel do zimního období

V zimním období se bude příjemně spát pod dekou, která je povlečena flanelem. Flanelové povlečení se vyrábí ze stoprocentní bavlny. Látka je však hustě tkaná a speciálně upravovaná. Ideální právě na zimní období, protože hodně hřeje a drží teplo. Takovým univerzálním materiálem, který se dá jako povlečení používat celoročně je mikrovlákno. V létě totiž chladí a v zimě zase hřeje. Téměř se nemačká, rychle schne a nevyžaduje v podstatě žádnou údržbu. Každému však nemusí být příjemné, stejně jako satén nebo krep.

Len a damašek pro alergiky

Pro ty, kteří trpí alergiemi, ocení povlečení ze lnu. Ten totiž nepřitahuje prach. Jedná se o přírodní antibakteriální materiál zaručující i to, že se vám v něm nebudou množit žádné bakterie ani šířit pach. Povlečení ze lnu pohlcuje kromě pachů i vlhkost a zůstává hezky suché. Len také vydrží roky, což je jeho velká výhoda. Posledním materiálem, který se využívá na povlečení, je damašek. Povlečení z damašku si pořídí zejména ti, kteří si potrpí na luxus a kvalitu. K výrobě damašku se používá totiž kvalitní bavlněná příze, což zajišťuje dlouho životnost. Stejně jako len je damašek vhodný pro alergiky a astmatiky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *