rottdesign_woodart

Máte malou kuchyň? Pořiďte si rozkládací jídelní stůl! Poradíme kam pro něj

Nedostatek místa. To je problém, který trápí většinu domácností. Bohužel téměř nikdo nemá dostatek financí, aby si koupil dostatečně velký dům nebo byt. A i kdyby měl, tak se stejně volné prostory brzy zaplní.

Nabízí se tedy klasická nerudovská otázka. Kam s ním? Tentokrát však nehovoříme o slavném slamníku, se kterým si nevěděl Neruda ve svém fejetonu rady, ale o jídelním stole.

Právě jídelní stůl je zpravidla základem každé domácnosti. Schází se u něho při jídle celá rodina. Je to tedy důležitý prvek domácnosti.

Jak utvořit jídelní kout v případě, že máte ve svém domově nedostatek prostoru? Odpověď zní: „Složitě.“ Ale nezoufejte. Všechno jde, když se chce.

rottddesign_elli-s_product_1024x740_2

Zdroj obrázku: rottdesign.cz

Vhodnou alternativou do menších prostor může být skládací jídelní stůl. Zabere méně místa, ale v případě potřeby se dá rozložit, takže se k němu vejde opravdu hodně hostů. Rozhodně se nejedná o nouzové řešení. Skládací jídelní stůl je plnohodnotnou alternativou.

Skládací jídelní stůl nikde zbytečně nepřekáží, ale zároveň skvěle poslouží svému účelu. Z tohoto důvodu si ho pořizují zákazníci po celém světě.

Rozkládací jídelní stoly šetří prostor

Jak už bylo řečeno, rozkládací jídelní stoly se hojně používají zejména v menších prostorách, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy si je zájemci pořídí do běžných, nebo až nadstandardně velkých prostor.

rottdesign_anna-s_product_1024x740_3

Zdroj obrázku: rottdesign.cz

Rozkládací jídelní stoly jsou totiž velice praktické. Pokud se většinu roku stravujete pouze se svou drahou polovičkou nebo v menším rodinném kruhu, tak vám je velký jídelní stůl na obtíž, protože zabírá zbytečně moc místa. Najdou se však i chvíle, kdy je potřeba stůl větší. Příkladem mohou být oslavy, narozeniny, posezení s přáteli nad dobrým vínem atd. V takovém případě není nic jednoduššího než rozložit jídelní stůl a dopřát všem hostům komfortní místo.

Takovou možnost jistě ocení hospodyně, ale i hosté, kteří se nebudou muset tísnit u malinkého stolečku. Když akce skončí a přátelé odejdou domů, stačí jídelní stůl jednoduše složit a budete mít opět více životního prostoru.

Přesto je nutné podotknout, že i rozkládací jídelní stoly mají různé rozměry. Jak tedy vybrat ten pravý? Poradíme vám.

Jak velký stůl potřebujete?

Logická odpověď zní: „Každý potřebuje jiný.“ Takovým prohlášením bychom však nikomu moc nepomohli. Lze tedy shrnout aspoň základní obecné rady a tipy.

rottdesign_aruba-s_product_1024x740_9

Zdroj obrázku: rottdesign.cz

Před nákupem jídelního stolu je nejdříve dobré si zhodnotit, kolik lidí k takovému stolu bude běžně usedat. K tomuto číslu se doporučuje přidat ještě dvě místa navíc, protože občas se zastaví na návštěvu i nějaký host. A dvě místa jsou takové minimum. Pokud žijete aktivním společenským životem, je dobré mít volných míst více.

A teď k tomu důležitému. Existují určité standardy, které někdy jsou, ale někdy také nejsou výrobci dodržovány. Některé jídelní stoly nesou označení, že se k nim vejde například 8 lidí, ale kolikrát by se museli mačkat jako sardinky. Na označení od výrobce je tedy dobré dávat pozor.

Pro pohodlné posezení by měl mít každý strávník kolem sebe dostatečně velkou volnou plochu. Ideálně by to mělo být 60 cm na šířku a okolo 30 cm do hloubky. Je nutné počítat také se středním pásem, který by měl mít alespoň 30 centimetrů. Na tento prostor se umísťují dekorace, lahve, květiny, dekorace, nebo mísy s pokrmy.

Důležitá je také výška stolu. Pokud zvolíte nízký rozkládací jídelní stůl, budete se muset u jídla hrbit, v opačném případě to také nebude optimální. Za ideální výšku jídelního stolu pro dospělé osoby se považuje výška mezi 70 a 80 cm.

Vyhněte se kulatému stolu!

Proti gustu žádný dišputát, ale možnost kulatého stolu doporučujeme zvážit. Sice může být na první pohled hezký a moderní, možná dokonce prostorný. Ale je tomu opravdu tak? Není.

rottdesign_fiona-s_product_1024x740_2

Zdroj obrázku: rottdesign.cz

Kulatý jídelní stůl není vhodnou variantou do malých prostor. Kolem kulatého stolu pohodlně neusadíte více lidí. Je to pouze první dojem. Navíc takový stůl není možné v případě potřeby odsunout ke zdi.

Daleko lépe uděláte, když si do menších prostor pořídíte klasický obdélníkový rozkládací stůl. Je možné s ním lépe manipulovat v prostoru a posezení u něho bude určitě pohodlnější.

Důmyslný rozkládací mechanismus

Mnoho lidí si myslí, že rozkládací jídelní stoly nejsou tak hezké a pevné. Je to mýtus, který neplatí. Můžete se o tom sami přesvědčit. Moderní rozkládací mechanismy umožní jídelní stůl snadno a rychle složit a opětovně rozložit.

Ani na pohled nerozeznáte běžný jídelní stůl od toho rozkládacího. Jejich rozkládací konstrukce je zkrátka natolik pevná a nenápadná, že nijak nenarušuje design ani nezhoršuje vlastnosti stolu.

Na trhu se objevují rozkládací stoly různé kvality, ale také s různými způsoby rozkládání.

Pokud bychom se měli poohlédnout po kvalitním výrobci rozkládacích jídelních stolů z České republiky, pravděpodobně se nejčastěji setkáme s firmou Rott. V nabídce této společnosti jsou rozkládací jídelní stoly, které mají dva rozkládací mechanismy. Nelze říct, který je lepší, horší. Záleží na mnoha okolnostech a na prioritách.

rottdesign_hanna-s_product_1024x740_2

Zdroj obrázku: rottdesign.cz

Jednou z možností je rozkládání pomocí systému důmyslně ukrytého uvnitř stolu. Jedná se o takzvané rozkládání ze šuplíku. Rozkládací systém je totiž uložen v šuplíku, který je umístěn na boku jídelní stolu. Druhou alternativou je rozkládání pomocí nástavné nebo přídavné desky. Třetí možností je pak opět rozkládaní pomocí systému ukrytého uvnitř stolu. Stůl se roztáhne a tím se nám odkryje schovaný mechanismus, který pak už jen stačí složit.

Rott design – masivní rozkládací jídelní stoly z českých dílen

Je libo čtvercový, obdélníkový, nebo kulatý rozkládací jídelní stůl? Všechny tyto typy naleznete u českého výrobce Rott. Zároveň je možné vybírat z různých rozměrů. Zkrátka. Vybere si každý.

Spolehnout se můžete na kvalitu spojenou se skvělou estetikou. Všechny rozkládací jídelní stoly od společnosti Rott jsou vyráběné z masivu. Platí to o stolech tradičních, ale i rozkládacích. Díky tomu mají jídelní stoly dlouhou životnost, působí majestátně a do domova přinesou kousek přírody.

Dřevo na výrobu jídelních stolů Rott pochází nejčastěji ze Severní Ameriky, Itálie, Německa a několika dalších prověřených destinací. Je také důležité zmínit fakt, že všechny použité stromy disponují certifikací plně obnovitelných zdrojů (PEFC), takže koupí stolu rozhodně neublížíte přírodě.

Možná si říkáte, že se neustále oháníme masivem, ale nezmíníme, z jakého konkrétního dřeva takové stoly jsou. Hned to napravíme. Vybírat je možné hned ze tří možností. Jídelní stoly v nabídce jsou z dubu, buku, nebo ořechu. Kterému dřevu dáte přednost, to už je pouze na vás. Záleží na preferencích.

Pokud se rozhodnete pro bukové nebo dubové jídelní stoly, je možné jejich povrchy mořit a bělit do požadovaného odstínu. Dále je možné stoly také olejovat, lakovat i voskovat. Zkrátka nabízí se celá řada povrchových úprav, díky kterým lze docílit požadovaného estetického efektu. Některé úpravy navíc zvýší celkovou odolnost.

Služeb, které nabízí společnost Rott je podstatně více. Mezi speciální služby patří například vycínování suků u stolů z divokého dubu. Je možné požádat o navazující kresby dřeva. Další služby jsou spojené s určitými druhy stolů. Pokud máte zájem o něco speciálního, neváhejte se zeptat. Možné je téměř vše.

V případě, že zvolíte jídelní stůl o rozměrech 160 x 80 cm a větších se nabízí opatření dekoračním boxem či dodatečné prosklení.

Společnost Rott nabízí také kolekci již částečně hotových surových desek (masivní stoly z kolekce WoodArt), z kterých si můžete nechat vyhotovit stůl přesně dle vašich představ. Pokud jste milovníci originálů, tak si tuto možnost nenechte ujít.

Zdroj náhledového obrázku: rottdesign.cz

 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *