Mandevila: královna balkonů

01_mandevila

Vítězné tažení po evropských balkonech zažívá rostlina, kterou v květinářstvích a zahradnictvích naleznete pod jménem Mandevila. Pro pěstitele má celou řadu výhod a proto nelze čekat, že by z našich balkonů v nejbližší době zmizela. V čem konkrétně tkví ale kouzlo Mandevily? A na co se připravit, pokud si jí chcete zkrášlit i svůj balkon?

Seznamte se s Mandevilou

Mandevila je exotická rostlina původem z Jižní Ameriky, kde roste nejčastěji v horských oblastech And. Mandevila je rychle rostoucí rostlina, jejíž rozměry z ní dělají spíše keř. V Evropě se coby okrasná balkonová rostlina prodává pouze několik málo let, rychle se z ní ale stala jedna z nejoblíbenějších balkonových rostlin vůbec. Ne náhodou se jí mnohde přezdívá „balkonová královna“. Bohatost barevných květů (jsou květy bílé, žluté, červené i růžové) o velikosti až 10 cm, svěží zelené listy a její schopnost rychlého růstu i tvorby hustých kvetoucích stěn jsou zkrátka vlastnosti, které jí hrají do karet.

02_mandevila

Foto: Pixabay

Jak Mandevilu pěstovat?

Jedním z hlavních pilířů jejího úspěchu je fakt, že Mandevila je na pěstování ve skutečnosti velmi nenáročná a poradí si s ní i úplní začátečníci. Od jara do podzimu si bude užívat prostředí balkonu, ideálně v polostínu. Přezimovat bude ale muset jinde, Mandevila totiž nemá ráda zimu a mráz by jí mohl zahubit.

V zimě bude tudíž potřebovat přesun, ideálně do nevytápěné místnosti či chodby s dostatkem světla. A protože jednou z jejích hlavních charakteristik je rychlý růst, je třeba aby byla té prostorná. Ze stejného důvodu je potom třeba pořídit jí oporu pro růst, neboť se ráda plazí. Vzhledem k její velikosti a zvláště v případech, kdy je z květináče převislá, je Mandevila náchylná na poškození větrem, je proto dobré najít jí – pokud je to možné – závětrné místo.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.