chodník

Malý návod pro výběr vibrační desky

Potřebujete na stavbě vibrační desku? Svoz úlohu určitě dokáže splnit jednak při rekonstrukci či realizaci nového objektu a jednak také v případě terénních úprav okolo nemovitosti. Volba to určitě není nikterak jednoduchá. Rozdělit lze desky totiž třeba podle pohybu, hmotnosti, pohonu a především způsobu používání. Zapomenout přitom nelze ani na příslušenství. Pojďme se tedy na vibrační desky podívat mnohem podrobněji.

Pohyb vibrační desky

Vibrační desky lze podle pohybu rozčlenit na jednosměrné a dvojsměrné. Prvně jmenované se využívají především při stavebních pracích, kde není nutné hutnit do větší hloubky, případně také řešit větší plochy. Desky jsou optimální i pro vyrovnání zámkové dlažby. Vyznačují se mešními rozměry a také logicky jednodušší manipulací. Reverzní desky mají pojezd dopředu i dozadu a jejich hmotnost začíná na 120 kg. Hutní do větších hloubek a rozsáhlejší plochy.

Vibrační deska

 

Vibrační deska: Zdroj obrázku eprofi.cz

Odstředivá síla a hmotnost v hlavních rolích

Důležitými parametry pro volbu vibrační desky jsou také odstředivá síla a hmotnost. Jde fakticky o tři kategorie. Pro lehčí práce a hobby použití si vystačíte s modelem do 7

0 kg a odstředivé síly 15 kN. Pro profi použití už je třeba volit model o hmotnosti od 70 do 100 a síle 20 kN. Pro těžké hutnicí práce se vyplatí vybrat desku od 100 kg výš a s odstředivou silou vyšší než 20 kN.

Benzín, nebo nafta?

I na motoru záleží, a to poměrně hodně. Benzínový čtyřtakt je tradičně u jednosměrných a také reverzních modelů do hmotnosti 300 kg. Obsluha těchto desek je triviální a startují se pomocí ručního startéru. Jestliže potřebujete těžší reverzní vibrační desku s hmotností přesahující 300 kg, bude vybavena vznětovým motorem.

Vibrační deska

Vibrační deska: Zdroj obrázku eprofi.cz

Nezapomeňte na příslušenství

Přesně tak, k vibrační desce patří i další věci, jež byste neměli opomenout. Jmenovat bychom mohli například:

  • tlumicí podložku,
  • boční nástavce hutnicí desky,
  • přepravní podvozek,
  • nádrž na skrápění
  • a mnohé jiné.

Vibrační deska: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *