Čištění grilu

Jak na efektivní čištění grilu bez chemie

Grilování je vynikající disciplínou, kterou milujeme a vynikáme v ní. I přes poměrně velkou zábavu s mnohdy vynikajícím koncem se ale dopracujeme prakticky pokaždé k hodně znečištěnému grilu. Jeho čištění už určitě takovou monstrózní zábavu představovat jistě nebude. Vždyť mnohé nečistoty jsou velmi silně připečené k mřížce a dostat je pryč představuje umění. My se proto podíváme na některé jednoduché tipy, které mohou pomoct vyčistit špinavý gril bez využití chemie.

Čištění v době rozpáleného grilu

Je bezesporu mnohem snazší než tehdy, když gril úplně vychladne. Po ukončení grilování ještě se žhavým grilem stačí vzít špachtli a poté drátěný kartáč. Přitlačíte-li rozhodně nic nepokazíte, ba naopak. Nečistoty narušíte a ty malé se vypálí podobně, jako byste měli v troubě aktivovanou pyrolýzu. Výborný je kartáč a škrabka v jednom. Mnohdy se prodává dokonce i tři plus jedna s houbičkou. Jestliže se vám do čištění fakt nechce, nechte ho až na příště před grilováním, kdy už bude mít gril také potřebnou teplotu.

Znečištěný gril

Znečištěný gril: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Mřížku lze dát do myčky, ale…

Někteří kuchaři, a to i profesionálové, dávají mřížku na konci sezony do myčky na nádobí. Mřížky z malých grilů se do myčky bez problémů vejdou. Jen pozor na ty litinové. Litina se do myčky nedoporučuje. Surová litina je poměrně háklivá a zřejmě by časem došlo kvůli narušení povrchu ke korozi. Měla by naopak zůstávat jemně napuštěná olejem.

Čistý gril

Čistý gril: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

I ze spodní strany

Určitě nezapomínejte při drhnutí mřížky ani na spodní stranu grilu. Ta sice nepřichází do styku s grilovanými pochoutkami, nicméně nápeky na ní dokážou v negativním slova smyslu také divy. Často dochází k tomu, že fungují jako izolant a grilování pak zkrátka není ono. Musí jít pryč. Prostě také přitlačíte.

Čištění grilu: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *