Malé změny při používání spotřebičů mohou ušetřit mnoho elektřiny

Používáte spotřebiče správně? Dodržením jednoduchých zásad totiž můžete ušetřit poměrně velké množství elektřiny, což znamená i úsporu peněz. Podívejte se, na co si dát při používání spotřebičů pozor. Mnohdy jde o drobnosti, které však mohou mít v součtu velký efekt.

Zapínání spotřebičů po maximálním naplnění

Při využívání pračky nebo myčky se snažte vždy maximálně využít nabízenou kapacitu spotřebiče. Pokud budete vždy čekat až na úplné zaplnění, ušetříte za celý rok zhruba přes 1 000 korun. Například u myčky bývá v manuálu uvedeno, jak nádobí rovnat, aby se ho dovnitř vešlo do nejvíce a kvalitně se umylo.

Odmrazování lednice a mrazáku

Mezi další jednoduché způsoby, jak o něco snížit spotřebu energií, je pravidelné odmrazování lednice a mrazáku. Námraza totiž komplikuje provoz spotřebiče a zbytečně zvyšuje spotřebu. Pravidelnou péčí v podobě odmrazování můžete ušetřit přes 500 korun za rok. Řada nejmodernějších spotřebičů se navíc dokáže v menší míře automaticky odmrazovat, což opět napomáhá snížení spotřeby elektřiny.

Praní při nižších teplotách a nepoužívání sušičky

Další úsporou je praní při nižších teplotách. Na opravdu znečištěné prádlo či pro více hygienické vyčištění perte na 60 °C. Běžné praní ale provádějte na nižší teploty. Pokud budete prát na 30 °C, můžete ušetřit až polovinu spotřebované energie, což je při ročním součtu již zajímavá úspora. Aby to však mohlo fungovat, věnujte pozornost výběru vhodného pracího prášku. Jako další úspora se nabízí také nepoužívání sušičky, kterou nahradíte klasickým sušákem na pověšení prádla.

Foto: Pixabay

Úsporné spotřebiče

Naprostým základem pro snížení spotřeby energií je pořízení moderních spotřebičů, které fungují úsporně. Například u pračky může volba méně energeticky náročného modelu ušetřit za rok kolem 1 000 korun. Pokud takto vyměníte více spotřebičů, může to již být poměrně zajímavý rozdíl na celkovém vyúčtování.

Zdroj: https://setrim.cz/ a https://zpravy.tiscali.cz/jak-snizit-spotrebu-elektriny-v-domacnosti-nejvice-ji-spolknou-spotrebice-a-neefektivni-vytapeni-508079

Náhledové foto: Pixabay