Lukáš Rymer: Jak moc je důležité mít správně naplánované osvětlení v místnosti

Lukáš Rymer

O důležitosti správného osvětlení při různých činnostech, o barvě světla lustrů, lamp, LED pásků a jejich vhodnosti do jednotlivých prostor, o tom, co s místnostmi dokáže světlo udělat, o chybách při pořizování nového osvětlení a nových vychytávkách jsme si povídali s Lukášem Rymerem z firmy LED Solution s. r. o.

Říká se, že světlo a osvětlení dokáže opticky měnit velikost, respektive pocit z velikosti prostoru. Je to pravda?

Ano, je to pravda. Správné osvětlení může opticky ovlivnit vnímání velikosti místnosti. Světelné zdroje s chladnější barevnou teplotou mají modřejší odstín, který působí jako vzdálený, což může vytvářet dojem, že místnost je větší.

Na druhou stranu, světelné zdroje s teplejší barevností mají žlutý odstín, který může působit dojmem blízkosti a pocitově zmenšovat prostor. Kromě barvy světla může ovlivnit velikost místnosti i druh světelného zdroje. Například nástěnné světelné zdroje mohou vytvářet optický dojem větších rozměrů místnosti.

V čem lidé dělají z vašeho pohledu nejčastěji chyby, když si například při rekonstrukci domu či bytu pořizují nové osvětlení?

Lidé nejčastěji chybují při pořizování nového osvětlení tím, že nedostatečně plánují a neuvažují o potřebách konkrétního prostoru a jeho uživatelů. Často používají jednoduchá a nepraktická řešení, nesprávně volí světelné zdroje a jejich umístění a nezohledňují přirozené světlo a jeho potenciál.

Další chybou je nedostatečné množství světla v daném prostoru, nevhodná volba typu osvětlení pro daný účel a nesprávné umístění světelných zdrojů, které mohou vytvářet nežádoucí stíny a odlesky.

Dokážete takto obecně poradit nějaké „vychytávky“. Co a jak nasvítit, kam instalovat osvětlení a jeho ovládání?

Poradil bych zejména několik důležitých věcí:

Za prvé využívejte co nejvíc přirozeného osvětlení. Umístěte svá pracoviště poblíž okna, aby se k vám dostalo co nejvíce přirozeného světla. To může pomoci snížit náklady na energii a také může být pro oči příjemnější než umělé světlo. Používejte více zdrojů světla. Místo jednoho hlavního zdroje světla zkuste použít více menších světel umístěných po místnosti. Tím vytvoříte příjemnější a rovnoměrnější osvětlení. Dále si do místností vyberte různé typy osvětlení. Místo jenom stropních svítidel zkuste použít také stolní lampy, stojací lampy nebo závěsná světla.

Pořiďte si osvětlení s regulací intenzity. Regulovatelné světelné zdroje jsou skvělou volbou pro různé aktivity. Můžete je nastavit na jasnější osvětlení pro práci a na tlumené osvětlení pro relaxaci. Experimentujte s barevným osvětlením. Barevné osvětlení může vytvořit úžasnou atmosféru v místnosti. Můžete použít barevné žárovky, LED pásky nebo další barevné světelné zdroje.

Jaký typ svítidla zvolit například pro obývací pokoj, aby si člověk mohl různými způsoby navodit atmosféru, nebo světla využil pro různé činnosti? Například pro denní režim, večerní režim, relaxaci, romantiku nebo pro sledování TV…

Pro osvětlení do obývacího pokoje je nejlepší nakombinovat několik různých LED svítidel. Rozhodně by v této místnosti mělo být použito jedno centrální svítidlo, které ale samozřejmě na všechny činnosti nestačí (např. čtení, žehlení), na jiné činnosti je zas příliš intenzivní (sledování TV).

Proto hlavní svítidlo doplňte dalšími svítidly. Jako doplňkové osvětlení můžete zvolit stojací nebo stolní lampy, nástěnná nebo dekorační svítidla.

Setkáváte se v této době s tím, že má ještě někdo doma halogenové žárovky?

Bohužel ano. Halogenové žárovky ještě stále používají zejména starší ročníky. Ne všichni jsou připraveni na výměnu za LED.

Kolik můžeme doopravdy ušetřit s LED osvětlením?

Počáteční investice do LED osvětlení se zdá být vysoká, ale díky úsporám na spotřebované elektrické energii se investice brzy vrátí. Technologie LED dokáže ušetřit až 80 % nákladů na energii, navíc má ze všech zdrojů největší životnost (v průměru cca 30 000 hodin).

Úspora s LED osvětlením taky závisí na několika faktorech, jako je počet světel, doba používání a cena energie.

Které plochy z pohledu domácnosti jsou pro osvětlení prioritní? Např. kuchyňská pracovní deska, stěna za televizí?

Kuchyňská pracovní plocha je velmi důležitým místem, kde je třeba zajistit dostatečné osvětlení. Měla by být osvětlena přímo shora, aby bylo zajištěno dostatečné světlo při vaření a přípravě jídla. Dobrým zdrojem světla nad kuchyňskou pracovní deskou jsou LED pásky.

Co se týče stěny za televizí, není toto místo prioritní pro osvětlení v domácnosti, ale může být estetickým prvkem pro vytvoření příjemné atmosféry v obývacím pokoji, a navíc šetří vaše oči při sledování programů. Doporučujeme vybrat LED pásky, které jsou ideální a dostatečně výkonné.

Zdá se, že si LED pásky získávají stále větší oblibu. Kde všude je můžeme ještě instalovat?

LED pásky jsou velmi univerzální a mohou být instalovány na mnoha místech. Ideálně se hodí například k osvětlení kuchyňské linky, televizní obrazovky, poliček s knihami, rámu postele, zrcadla v koupelně, schodů, akvária, interiéru auta, expozic nebo výstav nebo třeba také v exteriéru, například pro osvětlení terasy.

Je zapojení LED pásku těžké?

Zapojení LED pásku pro začátečníka může být trochu náročné, ale obecně je to celkem jednoduchý úkol. Zahrnuje připojení k napájení a správné připojení k ovladači nebo řídicí jednotce.

Nejdůležitější je pečlivě prostudovat návod k LED pásku a postupovat podle něj krok za krokem. Většina LED pásků má na sobě označené kontakty pro připojení k napájení, takže je důležité dodržet správnou polaritu, aby se LED pásek zapojil správně a fungoval.

Podrobný návod s postupem naleznete na našem blogu e-shopu. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, můžete se poradit s elektrikářem nebo s naším technikem.

Jsou na poli LED osvětlení nějaké novinky?

Ano, u LED osvětlení se stále objevují novinky a inovace. Třeba smart LED osvětlení – tento typ osvětlení umožňuje ovládat světelné zdroje pomocí chytrých zařízení, jako jsou mobilní telefony nebo hlasoví asistenti jako Alexa nebo Google Assistant. Také umožňuje přizpůsobit si barvu a intenzitu světla podle aktivity nebo nálady.

Nebo LED osvětlení pro rostliny je navrženo tak, aby podpořilo růst rostlin a zvýšilo výnosy zemědělských plodin. LED světla pro rostliny umožňují přizpůsobit spektrum světla pro různé druhy rostlin.

Další je bezdrátové LED osvětlení. Tento typ osvětlení se stává stále populárnějším díky možnosti snadné instalace a absenci potřeby napájení ze sítě. asto se používá jako nouzové osvětlení nebo pro venkovní osvětlení.

A ještě mě napadá přenosné LED osvětlení, které je navrženo tak, aby bylo snadno přenosné a nabíjené baterií. Používá se jako nouzové osvětlení nebo pro osvětlení v terénu.

Zdroje info: Autentický rozhovor, https://eshop.ledsolution.cz/https://eshop.ledsolution.cz/ 

Lukáš Rymer: Náhledové foto se svolením Lukáše Rymera

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.