Proč je ovčí vlna tak kvalitní a jak se o ni starat?

ovce

Ovčí vlna, která vás v zimním období tak skvěle zahřeje, je oblíbená už po staletí, a i dnes na ni nedají dopustit příslušníci všech generací. Kromě vynikajících tepelných izolačních vlastností je i jinak vysoce kvalitní. Díky její měkkosti si budete připadat, jako byste spali na obláčku. Vstřebává i poměrně velké množství vlhkosti, tudíž se nemůže stát, že by propustila ve velkém vodu. Voda se naopak díky vlně vždy rychle odpaří. Výhodou je, že je navíc antibakteriální a hypoalergenní. Příjemná je i na dotek.

Merino – skutečně špičková vlna

Mezi nejoblíbenější typy vlny, především díky její skutečně jedinečné jemnosti, patří tzv. merino. Merino je velmi příjemná na vaši kůži, neštípe, ani nekouše. Oblíbená je proto i u malých dětí a těch co trpí alergií. Ovčí vlna je navíc antistatická, a v neposlední řadě platí, že roztoči ani jiná havěť nemají šanci se v ní zabydlet.

ovce

Foto: Pixabay

O vlnu je potřeba pečovat s láskou

Vlněné výrobky jsou natolik kvalitní, že je dokážeme předávat z generace na generaci. Platí to ale pouze v případě, že se o vlnu budeme dobře starat. Vlna by se měla prát jen v případě, je-li to opravdu nezbytně nutné. Díky častému spojení s vodou snadno plstnatí, a ztrácí tepelně izolační vlastnosti. Teplota vody, ve které budete vlnu prát, by nikdy neměla přesahovat teplotu vyšší než je 35 stupňů Celsia.

Vlněné předměty perte nejraději v ruce, nebo maximálně na program jemného prádla. Do vodní lázně přidejte vždy speciální přípravek na praní vlny. Měl by obsahovat lanolin. Lanolin ochrání nejen strukturu vlněného vlákna, ale také vlnu neodmastí a zachová její přirozenou strukturu.

Vlnu v žádném případě nikdy neždímejte ani nemačkejte. Nechte z ní vodu přirozeně vykapat. Po té vlnu sušte ve stínu, ve vodorovné poloze. Po důkladném vysušení vlnu chraňte před moly. Do skříně ideálně přidejte případně bylinky, které hmyz odpudí.

Zdroje informací: https://www.chatar-chalupar.cz/jedinecna-ovci-vlna/

https://www.fler.cz/blog/10-duvodu-proc-je-ovci-vlna-tak-jedinecna1-48637

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.