Letní řez meruněk a broskvoní: kdy a jak ho provést

Meruňky

U peckovin se pro zmlazení používá řez během vegetace. To v praxi znamená ne na začátku jara jako je tomu v případě jádrovin, ale po sklizni či na podzim. Podívejte se na to, jaká pravidla má letní řez u broskvoní a meruněk. Podpoříte tím zdraví stromu i bohatou násadu plodů v následujícím roce.

Kdy je ideální čas pro řez meruněk a broskvoní

Nejlepším termínem pro zmlazující řez a celkově prořezání nevhodných větví je v případě meruněk a broskvoní zhruba mezi druhou polovinou června a koncem srpna. Pozdější řez během podzimu sice není v zásadě nic špatného, ale může mírně ovlivnit a snížit odolnost stromu proti mrazu během zimních měsíců.

Řez meruněk

U meruňky je důležité provádět radikálnější prořezy do staršího dřeva až po sklizni. Týká se to menších stromů, u kterých chceme tvarovat korunu, nebo u takových, které příliš neplodí. Zmlazení může být až do úrovně dvou až čtyř letého dřeva. Výjimečně i hlouběji, ale k tomu by měl být dostatečně dobrý důvod. Při odstranění silnějších větví je nutné nezapomínat na ochranné ošetření pomocí štěpařského vosku nebo tmelu, aby se rána lépe zacelila a nedošlo ke zbytečnému vysilování stromu.

Řez broskvoní

U broskvoní je také velmi důležité dodržet ideální termín řezu, který je v období po sklizni. U mladých stromů se zaměřte na prosvětlení koruny a postupně založte několik hlavních větví. Pokud jde o větší stromy, které běžně plodí, je nejlepším termínem pro řez druhá polovina srpna. Jednotlivé letorosty zakraťte na délku zhruba 40 centimetrů. Tímto ukrácením zastavíte jejich dlouživý růst a naopak podpoříte tvorbu květních pupenů v následující sezóně. A to se jistě pozitivně odrazí na celkové úrodě. Pokud nebyla broskvoň po delší dobu nijak prořezaná, můžete se pustit do radikálnějšího prořezu. Opět s pečlivým ošetřením větších ran po odstraněných větvích.

Zdroj: https://izahradkar.cz/kalendarium-zahradkare/ovocna-zahrada/merunky-a-broskvone-rez/ a https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/peckoviny/letni-rez-broskvone-merunky-slivone-tresne-visne-mandlone/

Náhledové foto: Pixabay