Kvalitní nůž jako základ kuchyně: Jak vybrat ten správný

Nože

Zdá se vám, že maso krájíte čím dál tím hůře a potíž vám činí i pečivo? Možná se nejedná pouze o klam, ale smutnou realitu. Nože jsou prostě základním stavebním kamenem veškerého kuchyňského vybavení. Je tedy zapotřebí koupit nové. Víte, podle jakých aspektů vybraly správné? Pokud ne, tak se začtěte do následujících řádků. Nabízíme totiž malý návod, jak byste měli postupovat, respektive jaká kritéria jsou nejdůležitější.

Z jakého materiálu se vyrábí?

V současnosti se kuchyňské nože vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji dochází k sériové výrobě kuchyňských nožů z nerezové oceli. Mnohdy se lze setkat i s uhlíkovou ocelí. Ta je ale spíše otázkou sběratelských kusů a edic. Znakem nižší kvality bývá podezřele lesklá čepel. Mnohdy je také čepel potažena nástřikem z teflonu. Jestliže ovšem negarantuje zlepšení řezu minimálně o 10 %, za moc nestojí. V opačném případě si hodně připlatíte.

Čepel v hlavní roli

Nejdůležitější součástí nože je čepel. Její tvar by měl být tradiční vhodný pro naše podmínky. Žádné experimenty nejsou nutné. Pozor si dejte na délku ostří. Mířit by měla optimálně od záštity až ke špičce. Pozor i na jeho souměrnost ze všech stran. Správná čepel se tvaruje do klínu. Ten se musí zužovat směrem k ostří! Kov čepele ideálně probíhá celou střenkou. Vyvážení nože je samozřejmostí i při jeho minimální hmotnosti.

Střenka vám bude dokonale sedět v ruce

I sebelepší ocel použitou na čepel může v negativním slova smyslu zastínit nekvalitní a nevhodně tvarovaná střenka. Vyrobena může být z mnoha materiálů. Jmenovat bychom mohli třeba plast, dřevo, pogumovaný povrch anebo kov. Nejpříjemnější je pogumovaný plast, nicméně trpí škrábanci. Profesionálové pracují se střenkami kovovými. Střenka musí pořádně padnout do ruky. Nůž si určitě vyzkoušejte ve vlastním zátěžovém testu. Více o tom, jak zvolit správný nůž, se dozvíte na https://www.homeware.cz/clanky/jak-vybrat-kuchynsky-nuz.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.