04_nabytek

Kov, dřevo nebo dřevotříska: Jak vybírat nábytek

Nábytek se na podílí na vytváření atmosféry interiéru pravděpodobně více, než jakýkoliv jiný prvek. Jeho výběr je proto vždy velmi důležitým procesem a každý, kdo si zařizuje svůj nový domov nebo se rozhodl vyměnit starý kus nábytku za nový, by mu měl věnovat dostatek času a pozornosti. Jednou z prvních otázek, kterou by si měl zájemce o koupi nového nábytku položit, je ta, která se týká materiálu. Je tedy lepší kov, dřevo, nebo dřevotříska?

Kov a jeho pro i proti

Kovový nábytek si mnozí stále spojují pouze s komerčními nebo dokonce průmyslovými interiéry, ale skutečnost je taková, že i kovový nábytek může být designový a do bytu skvěle padnoucí. Kromě toho je nesmírně odolný, vydrží prakticky vše.

Mezi nevýhody kovového nábytku patří fakt, že je poměrně těžký a ne každý typ podlahy je na něj připraven. Také s malými dětmi si příliš nerozumí, resp. každý pád na něj je hodně bolestivý a potenciálně nebezpečný.

Dřevo a jeho pro i proti

Masivní dřevo je samozřejmě nábytkovou klasikou používanou od pradávna a svým způsobem i symbolem kvality. I u něj se můžeme spolehnout na dlouhou životnost a pevnost. Není problém jej i opakovaně demontovat a opět složit. I on může mít velkou hmotnost, byť v porovnání s kovem je přece jen o něco lehčí. V neposlední řadě je dřevo velmi příjemné na dotek.

Proti pořízení nábytku z masivu hovoří obecně vysoká cena a také fakt, že je dřevo náchylné na změny vlhkosti a teploty. Výsledkem může být i jeho popraskání.

02_nabytek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dřevotříska a její pro i proti

V současné době je dřevotříska při výrobě nábytku hlavním a nejpoužívanějším materiálem. Důvodem je zajisté i fakt, že je relativně levná a dostupná v mnoha tvarech i barevných variantách. Typickou vlastností je také nízká hmotnost.

Na straně nevýhod samozřejmě nemůžeme zapomenout na horší odolnost proti mechanickému namáhání i vlivu tepla či vlhkosti. Z toho plyne i kratší životnost.

Výběr vhodného nábytku je vždy otázkou posouzení celé řady parametrů a volby toho materiálu, který nejlépe odpovídá našim požadavkům a možnostem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *