02_Klekačka

Klekačka pro zdravé sezení

Klekací židle lidově přezdívaná klekačka je čím dál tím častějším vybavením kanceláří i domácích pracoven. Není to ale jen otázka módních trendů, k pořízení klekací židle existují i objektivní důvody. Sezení na klekací židli totiž může být velice pohodlné a v neposlední řadě je také zdravé. Co konkrétně od sezení na klekačce očekávat? A proč uvažovat o jejím pořízení?

Co je klekací židle?

Klekací židle – klekačka – je typ židle, která poskytuje podporu kolenům čímž podporuje přirozený způsob sezení, při kterém je zajištěno, že je páteř udržována během sezení ve správném postavení. Při sezení na klekačce se posilují zádové svaly, které následně upevňují svaly kolem obratlů a tím v důsledku napomáhají mimo jiné i rovné chůzi.

Sezení na klekačce má oproti normální židli tu výhodu, že se při něm rozloží váha mezi hýždě a holeně. Tím nedojde k přetížení páteře při dlouhodobém sezení.

Na rozdíl od běžné židle je klekačka také pohodlnější a je vhodná i pro děti. Používání klekačky předchází vzniku ortopedických potíží, se kterými se lékaři u dětí setkávají dost často. Nesprávné držení těla v důsledku křivé páteře má potom za následek bolesti zad a pnutí v pánevní oblasti, které někdy přináší další nemalé zdravotní problémy. Špatné sezení je jednou z hlavních příčin problémů, které následně končí potřebou cvičení či rehabilitace.

01_Klekacka

Foto: Flickr

Jak klekačku vybírat

Klekačka má tu výhodu, že se přizpůsobí každému ve své výšce a zajistí tak správný sklon pánve. Tím nedochází k prohnutí bederní páteře. Je ale samozřejmě třeba vybírat jí podle dalších fyzických parametrů. Důležitá je hmotnost člověka a nosnost klekačky, ta bývá většinou kolem 120 kg.

Klekačka se dá většinou snadno přemístit, neboť typicky disponují kolečky, jsou ale i „houpací“ typy. Klekačky jsou typicky poměrně lehké, je ale důležité, aby byla kostra z bytelného dřeva. Klekačky jsou nabízeny v řadě různých barevných provedeních a povrchových úprav. Vhodnější jsou většinou ty omyvatelné. Dobrou zprávou je, že klekačky jsou cenově dostupné.

Náhledové foto: Lee J Haywood / Creative Commons / Licence CC0 Public domain

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

1 komentář

  1. Viki Vikina Odpovědět

    Klekačku jsem měla 10 let. Ale dá na ní sedět/klečet jen chvíli, jinak to odrovná kolena a člověk je celý ztuhlý. Nejjednodušší je střídat židli, křeslo, klekačku a balón po cca hodině. A co mohu doporučit, je zvedací stůl s elektrickým pohonem, u něhož můžete pracovat v různých polohách včetně ve stoje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *