Výměna oken v paneláku

Kdy vyměnit okna v panelovém bytě?

Okna nejsou záležitostí, kterou nám stačí řešit pouze jednou za život např. při pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti. I ony se totiž postupem času opotřebovávají a po určitých letech už ani jejich vlastnosti nevyhovují. Důvodem rychlého opotřebení je především nekvalita materiálu, ze kterého byla okna vyrobena. Na vině může být i to, že jsme se o okna nedostatečně starali. Okna potřebují pečlivou a pravidelnou údržbu, aby byla jejich životnost delší. Říká se, že u levnějších typů oken je výměna potřebná jíž po zhruba patnácti letech.

Oprava nebo výměna?

Tuto záležitost je vždy třeba zkonzultovat s odborníkem, který umí jednoduše spočítat a posoudit, zda se pouhá oprava vůbec vyplatí. Oprava může v důsledku stát mnoho peněz a byla by pouhým dočasným řešením Vašeho problému. Druhou otázkou jsou nevyhovující vlastnosti oken, které jsou většinou spojeny s unikáním tepla z obydlí, nedostatečným zabezpečením nemovitosti nebo s vyšší úrovní pronikání hluku. Zde se v mnoha případech jeví ekonomičtější varianta samostatná výměna oken.

Jaká okna zvolit?

Když se projdete např. mezi panelovými domy v Praze, uvidíte plastová okna téměř na každém bytě. Proč jsou tak oblíbená a proč je tedy vybrat? I když by kritériím výběru neměla vévodit pouze cena, mnoho lidí je kupuje zvláště kvůli ní. Není to však jediná výhoda, kterou tato okna mají. Mají taktéž velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, chrání proti hluku, a jejich údržba je velmi nenáročná. Jsou tedy vhodným řešením do každého bytu.

Stínicí technika a další vhodné komponenty

To, že si k novým oknům máte pořídit také kvalitní žaluzie, asi nemusím vůbec zmiňovat. Ovšem jsou tu i jiné potřebné doplňky, na které bychom neměli zapomínat. Jsou to třeba sítě proti hmyzu, jejichž instalaci brněnští odborníci vřele doporučují. Jsou totiž jednou z nejúčinnějších možností, jak se ochránit před otravným hmyzem. Zakoupit je lze na jakýkoliv druh okna. Jejich užití je vhodné jak v bytech, tak i rodinných domech. Dalším zajímavým doplňkem oken mohou být exteriérové žaluzie nebo rolety. Tady už je na zvážení každého z Vás, jestli tento doplněk zvolit a posunout Vaši nemovitost o stupeň dál. Jednotlivé okenní příslušenství Vám rádi představíme a doporučíme.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

  1. jiri.urbanovsky@email.cz'Jiří U. Odpovědět

    Dobrý den, vyměnit okna v paneláku je celkem kumšt, tím spíš, když je v dnešní době tolik možností a firem, které okna prodávají. Osobně bych ale doporučil, si do panelového bytu nechat udělat plastová okna. Komu by záleželo na kvalitě, doporučuji, aby si okna nechal vyrobit z profilu třídy ‘‘A‘‘, jelikož je silnější. Požadujte aby okna byla vyrobena z prvoplastu, jelikož ten lépe drží ve svárech. Žádejte znát původ oken, jelikož na trhu je mnoho překupníků, kteří nemohou za původ a kvalitu oken ručit. Všechny mnou zmíněné informace si nechte zanést do kupní smlouvy, díky tomu budete vy v právu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *