Kdy se vyplatí rekonstrukce starého domu

Nové bydlení lze řešit fakticky hned dvěma základními způsoby. Tím prvním je stavba nového domu a tím druhým renovace již staršího domu. Hranice při rozhodování o obou druzích bydlení je velmi tenká a mnohdy se lidé nemohou vůbec rozhodnout pro tu či onu variantu. Pokusme se podívat přímo na aspekty, které jsou rozhodující v rozhodování se pro rekonstrukci starého domu. O tom, že je těchto důležitých aspektů hned několik, se následně přesvědčíme.

Střecha celkový stav domu

Mnohdy o tom, že je vhodnější konkrétní dům spíše zbourat než rekonstruovat, rozhoduje již je pouhý pohled okem. Pokud uvidíte, že je vážně narušena statika domu, což se projeví jeho výraznou destabilitou, je zapotřebí dům zbourat. Klasiku představuje i havarijní stav střechy. Samotná krytina není až tak důležitá, nicméně při pohledu na dřevomorkou zničené krovy je již zapotřebí konstatovat, že stav domu již neodpovídá domu, aby mohla začít rekonstrukce.

Stav rozvodů

Hodně důležitou je při bydlení bezesporu stav rozvodů v dané nemovitosti. Rekonstrukce chalupy anebo klasického rodinného domu v se v případě nekvalitních rozvodů zcela určitě nevyplatí. Ideální je detailně projít rozvody vody, které mohou být ještě ve starých kameninových trubkách anebo v jiných dnes již nepoužívaných materiálech. To samé platí i o odpadech. Ty jsou u starých domů v kamenině stoprocentně. Dnes se již vše řeší zlomocí plastových rozvodů, jež dokážou vydržet prakticky navěky.

Míra vlhkosti domu

Hodně důležitá je bezesporu i míra vlhkosti v daném interiéru. Pro zjištění této míry je zapotřebí projít si přímo sklepní prostory domu a podívat se tady, zdali není vlhkost přítomna na zdech. Poznáme to poměrně pohodlně díky mapám, které jsou patrné na omítkách. Pokud je vlhkost maximální, pak je nezbytné dům kompletně anebo částečně podřezat, což se také v případě kompletní rekonstrukce finančně negativně projeví.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.