Renovace dřevěných zdí

Dřevěné zdi jsou dnes spíše doménou chat, chalup či zahradních domků, nicméně i přesto se mnohdy používají hezké dřevěné obklady, které určitě kvalitativně uspokojí požadavky na dnešní moderní bydlení. Renovace dřevěných zdí anebo klasických dřevěných obkladů není nijak výrazně složitá. Stačí se pouze zaměřit na několik základních aspektů a je možné se do ní pustit svépomocí podobně, jako je tomu u renovace podlah. Podívejme se tedy na tyto aspekty podrobněji.

Odstranění starého nátěru

Základem renovace každé dřevěné plochy je odstranění starého nátěru. To by mělo být maximálně efektivní. U některých nátěrů bohatě stačí použít smirkový papír a odstranit je mechanickým způsobem. Existuje ale i celá řada dalších nátěrů, jež se odstraňují za pomocí hořáku. Typický je třeba klasický starý lodní lak, který se používal na nátěry většiny dřevěných ploch. Rozhodně stojí zato tento lak opálit, jelikož manuálně byste jej odstraňovali jen velmi složitě. Mnohé nátěry je možné mechanicky odstranit jen velmi složitě, a tak je vhodné využít služeb vrtačky s brusným kotoučem anebo úhlové brusky.

Příprava povrchu pro nátěr

Poté, co kompletně odstraníte nátěr, můžete bez větších potíží upravit povrch ještě tak, že jej pořádně utřete od jakýchkoli prachových částic anebo zbytků dřeva. Pokud budete chtít, tak není problém utřít všechno ještě hadříkem. Ten dokáže většinou odstranit všechny povrchové nečistoty a vy můžete klidně přemýšlet o tom, jaký lak pro natření povrchu zvolíte.

Lakování povrchu dřeva

Základem renovace dřevěných ploch je pochopitelně nanesení kvalitního nátěru. Dnes je k výběru celá řada kvalitních laků, jež dokážou vydržet na povrchu dřeva fakticky navěky. Záleží pochopitelně na tom, který lak zvolíte a jakou kvalitou bude oplývat. Barevně se zcela jistě nijak nezmýlíte. Vybírat můžete jak klasické vodou ředitelné, tak i syntetické laky. Pokud tíhnete spíše k přírodě, pak jsou ideální prvně jmenované laky. Jestliže ale vsadíte raději na větší výdrž laku, pak je dobré volit syntetiku.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

  1. Lukash Odpovědět

    Dřevěné zdi nebo dřevěné fasády jsou pod poměrně velkým tlakem vnějšího prostředí a po několika letech by se jistě měl ochranný nátěr obnovit a fasáda by se měla znovu natřít. Pokud se povede dřevo dobře obrousit, tak lze použít lak na dřevo, jinak je lepší použít krycí nátěr třeba od Osmo Color nebo nějaké podobné značky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *