Kdy a jak sklízet celer? A jak jej skladovat?

celer

Na vašich zahrádkách by neměl kromě ovoce a jiné dobré zeleniny chybět ani bulvový celer. Jeho specifická chuť i aroma vyzývá řadu z nás k realizaci skvělých receptů, třeba těch na krémové polévky. I malý kousek celerové bulvy dokáže spolu s mrkví a petrželí nahradit zeleninový bujon.

Proč pěstovat celer

S výsadbou bulvového celeru je dobré začínat již v polovině února. Teploty při pěstování by však neměly klesnou pod 15 stupňů Celsia, pěstovat ho proto můžete třeba za oknem na vašem parapetu. Až venku nastanou správné podmínky a optimální teplota, můžete celer přesadit.

Celer obsahuje řadu prospěšných látek i vitamínů, které lze využívat i během celé další zimy. Využít můžete i nať, která se báječně hodí na dochucení polévek. Nasušit si jí můžete v létě na zimu, kolik budete chtít. Nať od celeru má navíc výraznou aromatickou chuť, nebudete jí proto potřebovat celý pytel.

Celer můžete spotřebovat i syrový, např. do zeleninových pomazánek, které se budou hodit na vaše oblíbené chlebíčky. Pokud je celer příliš tvrdý, před zpracováním ho najemno nakrájejte, nebo nastrouhejte.

celer

Foto: Pixabay

Sklizeň celeru

Se sklizní celeru není třeba spěchat. Pokud celer zasadíte z kraje jara, můžete ho sklidit až po prázdninách, v začátku měsíce září. Bulva v té době nejen doroste do rozměrů, které všichni dobře známe z obchodů, ale navíc opravdu plně dozraje.

Celer ale skliďte vždy před příchodem mrazů. Nenechávejte ho v zemi příliš dlouho, a to i přesto, že jsou listy natě stále zelené. V létě naopak nevytrhávejte celer předčasně, bulvy celeru jsou ještě malé a na jejich chuti při přípravě pokrmů by to bylo patrně znát. Vždy si dejte záležet na jeho sklizni.

Bulvy vytáhněte ze země opatrně vždy tak, abyste nepoškodili jeho kořenový systém. Celer při sklizni nevytahujte ze země za nať, která je vidět nad zemí. Vždy ji podeberte rýčem na dvou místech tak, aby šla pohodlně vyjmout.

Zpracování a skladování celeru

Celerové bulvy, které sklidíte, můžete ihned zpracovat. Pokud jste jich ale zasadili příliš, neváhejte je uskladnit, jen je třeba to udělat správně. Bulvy nesmí během skladování vysychat. Ztratily by tak aroma, ale i chuť. Před skladováním vždy odstraňte listy.

Skladovat můžete celer e sklepě, kde je vlhko a teploty se pohybují maximálně kolem pěti stupňů Celsia. Bulvy můžete založit do písku v přepravkách tak, aby srdíčko bulvy koukalo vždy ven. Bulvy mají rády vlhko, ale nesmí stát v žádném případě ve vodě. Skladujte je proto vždy na vlhkém a chladném místě, ale nikoliv v přímém kontaktu s vodou.

Zdroje informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-295974-kdy-je-ten-spravny-cas-na-sklizen-celeru

https://www.dumazahrada.cz/clanek/kdy-je-celer-dostatecne-zraly-na-sklizen-20220825.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.