Kam umístit krmítko pro ptáky a jak se o něj nejlépe starat

Zima je typickým obdobím pro přikrmování ptáků. Sice platí, že každá vhodná potrava, kterou ptákům nabídnete se počítá, ale i tady platí několik pravidel. Podívejte se, kam nejlépe umístit krmítko a jak se o něj správně starat, aby se pro ptáky nestalo zdrojem nebezpečných nemocí.

Místo mimo dosah predátorů

Krmítko by rozhodně nemělo být na zemi, protože tam na něj snadno mohou dostat kočky či jiný predátoři. Ideálním umístěním je do výšky minimálně 1,5 metrů. Z pohledu bezpečnosti před dravci je přitom nejlepší krmítko na tyči umístěné volně do prostoru. U krmítek na stromě totiž hrozí, že si k nim kočka vyleze. Existují také krmítka, která můžete připevnit na okna nebo na parapet, aby bylo krmení možné i v bytových domech.

Praktický dávkovač i stříška proti nepřízni počasí

Aby bylo krmení pro ptáky v optimálním stavu a využitelné i během deště, neměla by na krmítku chybět stříška. Ta ochrání i samotné ptactvo před zmoknutím. Počítá s tím většina krmítek, které si můžete zakoupit. S lepším dávkováním krmení zase pomohou nejrůznější dávkovače, do kterých se zrní nasype a až postupně se uvolňuje podle toho, jak ho ptáci zobají. Praktické jsou i závěsné držáky na lojové koule, které mohou výborně nahradit pro ptáky potenciálně nebezpečné síťky.

Foto: Pixabay

Krmítko čistěte a staré krmení odstraňujte

Přikrmování rozhodně má svou důležitou úlohu, ale aby bylo opravdu dobrou službou a ptáky zbytečně neohrožovalo na zdraví, nesmí chybět ani pořádná porce hygieny. Střídmým krmením, ale třeba i pravidelným čištěním krmítka pomáháte snížit riziko přenosu nejrůznějších ptačí nemocí. A je to velmi potřeba, protože na krmítku se ptáci seskupují, což by případné šíření nemocí jenom usnadňovalo. Pro čištění přitom můžete používat silné dezinfekce, ale třeba i ocet. Správnou hygienou krmítka ochráníte ptáky například před šířením trichomonózy, která je přezdívaná jako krmítková nákaza.

Zdroj: https://www.dilna-online.cz/rady-tipy/ptaci-v-zime–2-kam-umistit-krmitko-/ a https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2019/10/31/pece-o-ptaci-krmitko-jako-nutna-prevence-sireni-chorob-mezi-ptaky/

Náhledové foto: Pixabay