Špatná potrava v krmítku může ptákům ublížit

01_krmitko

Přikrmování ptáků prostřednictvím potravy nasypané na krmítko nebo zavěšené lojové koule je častou aktivitou majitelů zahrad. Mnozí z nich tímto způsobem lákají ptáky, aby je mohli sami nebo s dětmi snadněji pozorovat. To je samozřejmě něco, co lze jen a pouze podporovat, neboť budování vztahu k přírodě a zvířatům je užitečné za všech okolností. Je ale třeba mít přitom na paměti, že přikrmování by se mělo řídit jistými pravidly, pouze tak z něj budou mít ptáci prospěch, o který by mělo jít především. V opačném případě můžeme ptákům dokonce i ublížit, a to snad nikdo nechce. Jak tedy ptáky přikrmovat?

Opatrně s tučnou stravou

V supermarketech jsou dnes běžně k dostání lojové koule pro ptáky, v těch větších obchodech či zverimexech se potom přidávají i směsi semen a ořechů. Pro ptáky se jedná v obou případech o důležitý zdroj tuků, tj. zásobárny energie. V zimních měsících, resp. v období tuhých mrazů jim opravdu mohou pomoci přečkat těžké období. Ale pozor, nesmí se to s nimi přehánět. Ptákům dávejte tyto typy příkrmů opravdu pouze v období nejtužší zimy.

Pokud budou mít totiž ptáci přísun takto energeticky vydatné potravy i v období, kdy už příroda není pod sněhem a podmínky jsou pro ně lepší, může se snadno stát, že rezignují na hledání potravy v přírodě, což se jim potom v době, kdy krmení dostávat nebudou, může stát osudným. Přespříliš tuků může navíc u samečků také negativně ovlivnit jejich schopnost lákat partnerku.

02_krmitko

Foto: Pixabay

Jděte na to lépe

Mnohem lepším způsobem přikrmování ptáků je vysázení vhodných rostlin na zahradě. Může jít o slunečnici, hloh, vlčí mák, len, trnku, ale i šípkovou růži nebo třeba skalníky. Některé z těchto rostlin mají semena, jiné přilákají ptáky na chutné plody. Řada z těchto rostlin si navíc dokáže plody udržet i v období mrazů a poskytnout tak ptákům přirozený zdroj potravy. Na vaší zahradu tak za nimi budou často létat a krmítko ani nebude potřeba.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.