Sprcha

Jiný kraj, jiný mrav. Co dělají různé národy ve sprše

Dnes se podíváme na závěry jednoho zajímavého průzkumu. Jde o sociologický průzkum, jehož autorem je společnost Grohe. Tento výzkum proběhl v červnu minulého roku a předmět bádání je velmi zajímavý. Snaží se totiž odhalit, jak příslušníci různých zemí využívají koupelny a sprchy zvláště. Uvidíte, že co národ, to jiné chování ve sprše!

Němci ve sprše relaxují

Podle výsledků průzkumu se ukázalo, že více než tři pětiny Němců považují svou koupelnu nikoli jen za místo, kde se provádí hygienická rutina, ale za prostor určený také k relaxaci a odpočinku. Přímo ve sprše se pak asi 46 % Němců oholí nebo vyčistí zuby. 37 % našich západních sousedů si pak ve sprše nahlas zpívá.

Dánové jsou pro praktické využívání

Naopak Dánové mají k pobytu ve sprše jiný přístup. Ten spočívá v tom, že je více praktičtější. Například jen asi 23 % z dotázaných dánských občanů považuje sprchu za ryze osobní prostor obyvatel domácnosti. Dávají tedy menší důraz na intimno a relax ve sprše. Raději ji využívají prakticky a funkčně.

Rusové řeší více světlo a hudbu

U Rusů je zase zajímavý přístup, kdy si ve sprše potrpí na estetičnost a pohodu. Mají rádi spojení pohody při sprchování a více než jiné národy řeší osvětlení nebo hudbu v koupelně. Ve sprše mají častěji boční trysky. Podobné vlastnosti a přístup ke sprchování projevili v průzkumu také Egypťané.

02_pronajem

Francouzi – hodně sprchování, méně vody

Nakonec se dostáváme k Francouzům. Ti se v průzkumu společnosti Grohe projevili jako premianti v četnosti sprchování. Sprchují se často. Stejně tak však vynikají v úspoře vody. Několikrát denně se v létě sprchuje 86 % Francouzů, v zimě pak asi 69 %. 57 % respondentů však dodává, že na mydlení si vypínají vodu, aby ji šetřili. I tímto úsporným způsobem tak kompenzují zvýšenou frekvenci denního sprchování.

Zdroj náhledového obrázku a obrázku užitého v textu: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

5 komentářů

 1. Jarda Odpovědět

  Mě obvykle sousedka ve sprše znásilní dříve, než já jí. U ní, samozřejmě. Někdy se přidá i její 17 letá dcera.

 2. HG Odpovědět

  No já jsem Čech a ve sprše hlavně šetřím vodou, protože je drahá. Kdyby její cena byla jako před 30 lety, tak se do vany naložím a zrelaxuju. Ale vývoj životní úrovně v naší zemi vedl k tomu: krátká sprcha, málo vody.

  1. jarek Odpovědět

   Já jsem větší Čech. Šetřím a tak do sprchy vůbec nechodím, dávám tam špinavé nádobí, po 14 dnech odmočím, osprchuju a nechám okapat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *