02_divocak

Jak zabránit divočákům v ničení zahrady

Na nejednoho majitele zahrady sousedící s polem nebo lesem, ať již u obytného domu nebo u rekreačního objektu, čekalo ráno či po příjezdu z cest nemilé překvapení v podobě zahrady rozryté od divokých prasat. I když si příroda zaslouží respekt a ochranu, volné pole působnosti pro divočáky na zahradě se do toho ale rozhodně nepočítá. Tato impozantní zvířata jsou navíc nejen silná, ale i inteligentní a vynalézavá. Ve výsledku tak souboj s nimi není tak snadný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Přesto ale existují způsoby, jak se proti divočákům bránit.

Základem je dobrý plot

Asi není překvapením, že základní a nejdůležitější linií obrany je mechanická zábrana, samozřejmě v podobě plotu (pokud tedy nemáte zahradu obklopenou středověkým vodním příkopem). Plot musí být ale skutečně pevný. Divočák dokáže nedostatečně pevný a masivní plot prostě a jednoduše zbořit, stejně jako je schopen se pod jiným plotem podhrabat.

Spolehlivou ochranu poskytne zahradě pouze plot s podezdívkou a horní částí z masivního dřeva nebo kovu. Aby se zvíře vůbec nepokoušelo o jeho překonání, měl by být dostatečně vysoký. Divočáka totiž dostatečně masivní vzhled plotu dokáže skutečně odradit.

01_divocak

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odpuzovače všeho druhu

Dalším způsobem obrany proti divočákům jsou nejrůznější odpuzovače. Ty mohou být založeny na několika principech. Prvním z nich je ultrazvuk. Ultrazvukové plašičky fungují dobře při ochraně motorů aut proti kunám a užitečně jsou i při stavění hráze proti divočákům.

Většina přístrojů mí dosah do 15 metrů a pokud jej chcete mít v provozu neustále, bude třeba sáhnout po variantě napájené ze sítě. V opačném případě budete muset občas řešit výměnu baterie.

Druhým způsobem odpuzování je pach. Ten je k sehnání v podobě aromatické pěny, kterou je třeba nanést na několik míst po obvodu zahrady. Divočák se samozřejmě jen tak něčeho nezalekne, pokud je ale pěna obohacena o aroma takového medvěda, vlka či člověka, raději se místu, kde jí ucítí, vyhne obloukem.

Každý z uvedených způsobů obrany a odpuzování může být funkční, nejlépe ale budou fungovat v kombinaci.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay,com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *