Jídelní servis: Základní rozdělení talířů pro správné použití a proč mít alespoň 2 soupravy

stolování

Ke stolování je potřebný servis. I když se dnes stolování spíše zjednodušuje, tak přesto jsou události, které si žádají použití servisu, respektive správné použití k tomu určených talířů. A v tom si nemusíme zrovna vědět rady. Jak vypadá jídelní servis a na co se používá jaký talíř? A proč si pořídit do domácnosti rovnou 2 soupravy?

Rozdělení talířů podle použití

Předkládací talíř je společný pro všechny strávníky. Servírovací talíř je spodní mělký, na který se při slavnostní události servírují ostatní talíře s chody. Předkrmový talíř je samozřejmě určen na předkrm, hluboký na polévku a mělký na hlavní chod. Avšak tím to zdaleka nekončí. Součástí jídelního servisu je také kardinálský klobouk, tak se nazývá hluboký talíř s polokulovitým dnem mající široký vodorovný okraj. Tento talíř je určen na hlavní jídlo, které se nemusí krájet nožem, jako jsou například těstoviny, rizoto apod. Dále jídelní servis obsahuje dezertní talíř, talířek či podšálek pod hrnek na kávu a čaj, jakožto klubové talíře. Ty jsou velké a slouží jako podklad pod další menší talíře s pokrmem.

Základem jsou alespoň 2 jídelní soupravy

Základem vybavení každé domácnosti je jednoduchý porcelánový servis, ať už barevný, dekorovaný či klasický bílý. Běžná každodenní jídla se podávají na obyčejných talířích, ale sváteční pokrmy si rozhodně zaslouží něco lepšího. Respektive speciální a významné události, jakožto zpestření stolování.

Talíře pro běžné servírování jsou odlišné především vzhledem. Jejich design je jednodušší, zpravidla jsou jednobarevné či zcela bílé, jakožto mají menší kulatý tvar a jsou bez zlatých či kovových detailních prvků. Díky tomu jsou však vhodné do mikrovlnky, což je dnes velmi ocenitelné. Oproti tomu jídelní servis pro slavnostnější příležitost je na pohled zdobnější, elegantnější či luxusní. Mnohdy jsou talíře i větší, některé sady vynikají neobvyklým tvarem, mohou mít ozdobné pozlacené okraje či ručně malovaný design. Takto zdobné talíře nejsou však vhodné do mikrovlnné trouby, nemusí se také hodit ani do myčky.

tabule

Foto: Pixabay

Moderní atraktivní servis

Stolovat můžete i moderně. Populární jsou například velké a velmi ploché talíře, na kterých se jídlo nejen dobře aranžuje, ale také lépe vypadá. Stoupá obliba tzv. klubového talíře, který svým způsobuje nahrazuje prostírání. Nezapomeňte však na etiketu stolování, tj. klubový talíř na stole nikdy nesmí ležet prázdný. Je na něm vždy ubrousek, čistý talíř či talíř s jídlem.

Zdroj: living.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay