Jak efektivně chránit stromy před zvěří

srnka

V období dlouhé zimy je potřeba mít se stále na pozoru. Lesní zvěř často zavítá na vaši zahradu i v době vegetačního klidu, není proto žádným překvapením, že zvířata využijí nestřeženého okamžiku a přiblíží ochutnají něco ze vašich stromků. Chraňte vaše stromy včas, než bude úplně pozdě.

Proč je třeba stromy chránit?

Zvídavé zvěři přijdou často k chuti mladé výhonky rostlin i stromů. A dojde-li k ohlodání lýka mladých stromů, je zpravidla s kmeny stromů brzy amen. Takové stromy rychle usychají a ztrácí se doslova před očima. Pokud je strom napadený více než z 60 %, nedokáže se již zpět znovu regenerovat.

prase

Foto: Pixabay

Kvalitní oplocení nesmí nikdy chybět

Plot, který ohraničuje váš pozemek, nesmí být nikdy děravý. Jednotlivé stromky obložte pro jistotu ještě pletivem či jiným podobným materiálem. Ať se rozhodnete pro kovovou či plastovou ochranu, bude mít tak váš strom větší šanci na přežití. Dejte pozor i na díry pod plotem, zvěři na prokluz stačí i malá škvíra. Vrátka v plotu vždy dobře zajistěte.

V oblasti stromů nenechávejte na zemi ani žádné spadené ovoce. Jestliže jej zvěř ucítí, je s vaší úrodou konec. Do cesty jim také postavte past, nejlépe z mýdla či kávové sedliny. Ucítí-li z dáli nezvyklý zápach, věřte tomu, že si na další lov netroufnou. Vystrašit je můžete kupříkladu i hrstí vašich vypadaných vlasů. Ale ne ledajakých. Vhodnější budou ty pánské, protože nejsou barvené. Zvěř z nich člověka cítí mnohem lépe, barvených vlasů si zvěř patrně ani nevšimne. Zkuste kupříkladu i chlupy z vašich domácích mazlíčků, nejlépe z psů. Pánské vlasy pro změnu smotejte do staré punčochy a ty zavěste nejlépe na strom.

Využijte zvuky

Vyplašit zvěř můžete i s pomocí jiných metod, například zvonkohry, která za pomoci proudu větru rozezvučí. Zažene nejen vysokou zvěř, ale například i kuny a drobné hlodavce. Dobře účinné jsou například i ultrazvukové odpuzovače. Záleží jen na vás, kterou metodu si na zahnání zvěře u nás vyberete.

Zdroje informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-14033-ochrana-stromu-a-keru-pred-okusem

https://dvojka.rozhlas.cz/jak-chranit-stromky-pred-zimou-a-lesni-zveri-7533842

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.