Jedním tahem odstraníte žluté spáry v koupelně

Spáry v koupelně

Uklízíte koupelnu a nemůžete se za žádnou cenu zbavit zažloutlých spár? Není jednoduché z nich smýt všechnu špínu a stále znovu a znovu rostoucí plíseň. Vysoká vlhkost a nedostatečné větrání tomu všemu dost nahrává.

Bílá svíčka

Mimořádně jednoduchým způsobem, jak udržet spáry čisté, je využití parafínu. Připravte si bílou svíčku, rozlomte ji napůl a každou spáru celou natřete voskem. Budete moci silněji přitlačit nebo spáry zahřát teplým vzduchem. Funguje to jako prevence – plíseň a špína nemají šanci se do vašich spár dostat.

Vytvořte lepidlo z octa a sody

Ocet a soda patří mezi osvědčené prostředky, které lze použít téměř na cokoli. V podstatě naneste tuto směs na spáry, nechejte ji působit. Spáry dočistíte staršími zubními kartáčky. V žádném případě tuto směs nepoužívejte na injektážní spárovací hmoty, ale lze ji bez problémů využít na silikonové spárovací hmoty.

Soda a kyselina citronová

Soda
Foto: Depositphoto

Osvědčená kombinace, kterou lze využít i v kuchyni. Připravte si ½ nádoby sody a 1/3 nádoby kyseliny citronové. Do směsi přidejte trochu sody, naneste na spáry a na 30 minut nechejte působit.

Čpavek

Zředěný amoniak je také skvělý pro čištění spár. V každém případě buďte při jeho používání opatrní a noste ochranné pomůcky. Můžete také zkusit peroxid vodíku – zředěný v poměru 1:2 s vodou. Vhodnou strategií aplikace je použití rozprašovače. Trochu jej nastříkejte na spáry a nechejte ho na 15 minut působit. Nakonec místo opláchněte teplou vodou.

Zubní pasta

Zubní pasta
Foto: Pixabay

Spáry můžete opravdu rozjasnit i v případě, že k jejich čištění použijete negelovou zubní pastu. Naneste ji na spáry a rozetřete ji starším zubním kartáčkem. Nakonec je vyčistěte navlhčeným hadříkem s kapkou čisticího prostředku a otřete do sucha.

Jak můžete znečištění předejít?

Při péči o koupelnu je velmi důležité omezit tvorbu plísní. To zahrnuje klasické větrání, zaručení suchého prostředí – otření sprchy a závěsů po sprchování a další opatření. V koupelně si nenechávejte mokré ručníky a osušky. To by mělo snížit míru výskytu plísní a hub.

Zdroje info: testado.cz, emimino.cz

Náhledové foto: Depositphoto.com