Sváteční tabule

Jaký zvolit sváteční ubrus na Vánoce?

Hezky prostřený stůl je symbolem útulného domova. V období Vánoc to platí několikanásobně.  Ke slavnostnímu stolu navíc patří i sváteční ubrus.  Jiný ubrus totiž použijeme ve všední den a jiný ve svátek. Z toho svátečního ubrusu by výjimečná příležitost měla být cítit z materiálu, barvy i rozměru.

Ubrus a slavností příležitosti

Vánoční sváteční ubrus nemusí být jen samostatný. Může klidně sloužit jako doplněk ubrusu základního, nejčastěji bavlněného. K dostání jsou i v menších rozměrech, tak aby pokryly třeba jen střed stolu a vynikly na jednobarevném podkladě. Ke slavnostním příležitostem se používají textilní materiály například ze lnu nebo damašku. Zvolený ubrus při prostírání také určuje styl výzdoby. K tomu se váže i správné rozložení talířů, příborů, skla nebo ubrousků a dalších doplňků jako jsou třeba svícny a květiny.

Hra s barvami

Platí, že světlejší barvy místnost rozzáří, zatímco tmavé barvy spíše utlumují. Hodně však záleží na celkovém stylu a pojetí interiéru. V moderních interiérech tak dáte asi přednost jednodušeji prostřenému stolu.  Řešením může být třeba volba středového běhounu.  V domácnostech, které se potrpí na osobitý styl, mohou volit i damaškové nebo vyšívané ubrusy po babičce. A pokud budete chtít zvolit ubrus s vánočním motivem, pak nechejte vyniknout jednobarevný středový ubrus nebo běhoun. Zajímavá také bude volba čtvercového ubrusu na kulatý stůl nebo ubrusy umístěný nakoso u hranatého stolu.

Prostírání jako třešnička na dortu

Co se týká rozměrů, při slavnostních příležitostech by měl ubrus přesahovat hrany více.  V případě štědrovečerní večeře má ubrus působit jako dekorace. V ideálním případě tedy ubrus přesahuje hrany stolu dokonce o 25 cm. Máme vybranou barvu, materiál i správnou velikost vánočního ubrusu. To však není vše. Nezbytností a třešničkou na dortu je prostírání. Nejvýhodnějším řešením je mít ucelenou sadu, která zahrnuje ubrus, jídelní prostírání, látkové ubrousky atd.  Pro Vánoce jsou typické barvy, jako je červená, zlatá, stříbrná nebo zelená a jejich kombinace. Dbejte tedy na kvalitu i individuální styl, když klasické prostírání z módy asi nikdy nevyjde.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *