01_rajcata

Jakou zeleninu lze pěstovat na balkoně

Ne každý má to štěstí na vlastnictví velké zahradu. Alespoň malou zahrádku, která je na dosah ruky, není nikterak náročná, a i přes určité omezující podmínky je vhodným místem pro pěstování některých druhů zeleniny, může mít ale ve skutečnosti celá řada lidí. Místo pro ni se nachází na jejich balkoně.

Jakou zeleninu na balkoně pěstovat? A proč to dělat?

Touha pěstovat vlastní zeleninu má leckdo. Důvodem může být pocit alespoň omezené soběstačnosti, která znamená i jistou finanční úsporu (rajče, které si vypěstujete, si zkrátka nemusíte koupit). Stejně dobrým důvodem je ale také relaxace a možnost odreagovat se při péči o zeleninu a následná radost z úrody.

Důležité je, že zeleninu je možné pěstovat i na balkoně. Nejčastěji se tam pěstují rajčata, papriky, mini okurky, špenát, ředkvičky, cukety a některé další druhy zeleniny. S výhodou často lidé volí rychle rostoucí zeleninu jako je například babyšpenát, rukola či hrášek. Ty lze vysévat hned brzy na jaře po zmrzlých mužích.

01_redkvicky

Foto: Pixabay

Jak zeleninu pěstovat

Pro balkonové pěstování zeleniny platí určitá obecná pravidla. Celá řada druhů zeleniny má dlouhé kořeny, a tak je velmi důležitá dostatečná hloubka truhlíků ve kterém je budeme pěstovat.

Největší výhodu mají prosluněné balkony, bez slunečního svito to zkrátka nepůjde. Nepůjde to ani bez dostatku vláhy. Zajistit ale musíme současně i odtok vody, aby nedocházelo k zahnívání kořenů. Je třeba mít truhlíky takové, aby mohla přebytečná voda.

K pěstování zeleniny vybíráme vždy světlejší truhlíky. Ty mají totiž tu výhodu, že se v nich nebude přehřívat substrát. Zelenině musíme zajistit také půdu obohacenou o potřebné živiny v podobě kompostu, který je půdě dodá. V první fázi je ale třeba koupit opravdu kvalitní substrát abychom zajistili půdu bohatou na živiny a následně i bohatou úrodu.

Zaléváme nejlépe dešťovou vodou, případně vodou z vodovodu, kterou je ale potřeba nechat dostatečně odstát.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *