Vejce a skořápky

Skořápky od vajec nevyhazujte. V domácnosti se hodí

Určitě si rádi pochutnáte na vejcích, a to na jakýkoliv způsob. Ale vždy vám po nich zůstane spousta skořápek. Ty nevyhazujte, určitě se dají využít. Většina lidí je považuje za zcela normální odpad, ale určitě je škoda skořápky vyhodit. Obsahují totiž hodně chemických látek, které se vám budou hodit na pomoc v kuchyni.

Dají se použít jako čistič na nádobí?

Určitě mohou pomoci na mytí nádobí v kuchyni. Dokáží si totiž poradit s usazeninami třeba od čaje nebo kávy v hrníčcích, poradí si však i připálenými hrnci. Bude stačit, když dáte do nějaké nádoby trochu skořápek, mimochodem nadrcených skořápek. Dále je zalijete troškou vody a přidáte malinko citronové šťávy. Jelikož kyselina citronová zapůsobí jako odmašťovač a vaječné skořápky zase jako drátěnka. Tuhle směs nechte působit nejméně přes noc a ráno vše pečlivě opláchněte a usazeniny či připáleniny budou pryč.

Zafungují i jako prostředek na bělení prádla?

Uplatnění najdou i u praní prádla. Jestliže máte nějaké kusy bílého prádla zaprané, určitě neváhejte vyzkoušet bělící prostředek vyroben z vaječných skořápek. Mají totiž povrch, který umí pohltit nečistoty. Postačí, když dáte do látkového pytlíčku asi hrst drcených skořápek a plátek citronu. Pytlíček pak dáte přímo do bubnu pračky k bílému prádlu a necháte prát. Prádlo potom bude skvěle vybělené.

Skořápky

Skořápky: Foto Pixabay

Dokážou ulevit vaší pokožce?

Ze skořápek si klidě můžete udělat domácí kosmetiku. Jednoduchou ale za to účinnou. Dá se vyrobit třeba vodička, která vám zklidní podrážděnou kůži a dokáže vás zbavit svědění po vyrážce či hmyzím bodnutí. Postačí pouze nadrcené vaječné skořápky nechat rozpustit ve sklenici s jablečným octem. Sice to bude chvíli trvat, ale určitě to bude stát za to.

Vyrobit se dá také pleťová maska. A to tak, že skořápky zbavíte povrchových nečistot, dále je dáte na několik minut v troubě, která bude předehřátá na 200 stupňů Celsia. Skořápky se tak zbaví nečistot a zkřehnou. Dále je namelte na jemný prášek, a k tomu nám postačí mixér. Potom je smíchejte s jedním rozšlehaným bílkem a troškou kokosového oleje. Všechny ingredience zpracujte do krému a naneste na pleť. Minerály, jež jsou obsaženy ve skořápkách dokáží vaši pleť vyživit a zvláčnit. Po patnácti minutách masu opláchněte.

Zdroje info: https://www.ireceptar.cz/zdravi/vajecne-skorapky-jako-mineralni-doplnek-stravy.html
https://svetkreativity.cz/vajecne-skorapky-nevyhazujte-jsou-dulezitym-zdrojem-uzitecnych-latek-organismus/

Vejce a skořápky: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *