Krbová kamna

Krbová kamna můžete obléci do plechu i do kachlí

Teplo praskajícího ohně a jedinečná atmosféra jsou tím, co nás na krbových kamnech tak fascinuje a vábí. Pokud jste se i vy rozhodli jejich jedinečnému kouzlu podlehnout, máme pro vás několik tipů, jak rychle a kvalitně vybrat krbová kamna vybrat. Na jejich nákup totiž rozhodně ještě není pozdě – naopak. Můžete stihnout výhodné předsezónní slevy.

Navíc při používání kamen značně ušetříte, můžete si totiž sami zvolit druh paliva a sázet na to, které bude aktuálně nejvhodnější. A v neposlední řadě budete topit jenom tehdy, když budete sami chtít. A to se vyplatí.

Co si promyslet v předstihu

Ještě před návštěvou obchodu s topnou technikou si ujasněte, jak velký prostor chcete vytápět. Potřebujete údaj v metrech krychlových, který snadno získáte, když vynásobíte podlahovou plochu místnosti/bytu s výškou stropu. Zamyslete se také nad tím, jestli jde o starší dům nebo novostavbu. Tyto údaje školeným pracovníkům u specializovaného prodejce bohatě postačí.

Správný výběr výkonu nepodceňujte

Zaměření na výkon je u krbových kamen tím nejdůležitějším. Jen správně zvolená kamna vydrží při správném používání po mnoho a mnoho let bez zásadnější údržby. A jakých chyb se zákazníci při výběru tohoto typu vytápění nejčastěji dopouštějí?

Krb

Foto: Pixabay

Často se snaží ušetřit na nesprávném místě. Kupují si krbová kamna s malým výkonem v naději, že je při samotném topení zkrátka dostatečně rozpálí. Toto soustavné přetěžování se bohužel na technickém stavu kamen velmi brzy projeví a dochází k praskání krbových vložek a poškozování dalších součástí. Peníze ušetřené při nákupu se tak nalijí do nezbytných oprav, o způsobených potížích ani nemluvě.

Řešením není ani nákup příliš výkonných kamen, takříkajíc „pro strýčka Příhodu.“ Při správném zatápění je totiž v místnostech poté přetopeno a majitelé se pak snaží výkon kamen všemožně dusit a snižovat, což jejich dobré kondici také vůbec neprospívá.

Plech nebo kachle?

Jakmile si vyberete kamna s vhodným výkonem, zbývá se ještě zamyslet nad použitým materiálem. Kachlová kamna díky svému vintage vzhledu opět přicházejí do módy. Jejich předností je neotřelý design i schopnost dlouhého sálání tepla (díky nahřátí keramických obkladů). Klasická krbová kamna vyrobená ze silného plechu se zase velmi rychle rozpálí a není problém je zakomponovat do jakéhokoliv interiéru.

Příjemný pocit z blízkosti živého ohně a vytápění, které je až o polovinu levnější, než topení plynem, pak za trochu té námahy při výběru kamen určitě stojí. Navíc kvalitní kamna vydrží bez velkých oprav i desítky let. A to se rozhodně vyplatí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.akoupelnyatopeni.cz/clanky/vyber-krbovych-kamen-s-nasim-navodem-to-bude-hracka, https://www.hornbach.cz/cms/cs/cz/navody/kamna_vytapeni/10_nejcastejsich_otazek_pri_vyberu_krbovych_kamen/10_nejcastejsich_otazek_pri_vyberu_krbovych_kamen.html

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *