Jaké jsou výhody a nevýhody venkovních žaluzií

Žaluzie

Pokud přemýšlíte o venkovních prvcích na váš dům, které by stínily na vašich oknech, pak si vyberete buď venkovní rolety, nebo venkovní žaluzie. Venkovní žaluzie mají řadu výhod. Zejména s nimi jde plynule regulovat průnik a množství světla, které září do místnosti. My se na další výhody, stejně tak jako na nevýhody, dnes podíváme. Pojďme na to!

Výhody venkovních žaluzií

První na řadu přicházejí výhody tohoto prvky na okna. Jak bylo již výše uvedeno, venkovní žaluzie, mají jednu skvělou vlastnost oproti roletám. Lze jimi regulovat svit paprsků do místnosti. Dále je možné venkovní žaluzie spouštět, i když máte venkovní okna otevřená. Stejně tak mohou venkovní žaluzie představovat prvek tepelné izolace. V létě odrazí teplo ze slunce a v místnosti jsou tak nižší teploty. Další výhodu můžeme spatřovat v tom, že i na více křídel lze použít jedny žaluzie. Vyrábějí se také na francouzská a velká okna.

Žaluzie

Foto – Pixabay

Velká výhoda – jednoduché ovládání

Poslední výhodu, kterou si zmíníme, lze shrnout jako jednoduchost a praktičnost ovládání žaluzií. Typicky na trhu narazíte na více možností, jak venkovní žaluzie ovládat. Například motorové, dálkové nebo ruční (klikové) ovládání. Můžete také mít ovládání skupinové, tedy jedno ovládání na více venkovních žaluzií.

Nevýhody

Píšeme-li však o výhodách venkovních žaluzií, je fair popsat i jejich nevýhody. Některé typy venkovních žaluzií jsou například z materiálů, které zejména při silnějších větrech chrastí. Žaluzie jsou také obecně náročnější na jejich údržbu. Skládají se totiž z mnoha jednotlivých lamel, které je nutné pracněji udržovat a čistit. Dále nejsou venkovní žaluzie, na rozdíl od rolet, tolik zvukově izolující. Stejně tak zde chybí bezpečnostní aspekt. Pokud se k vám chce pachatel vloupat, bude mít u venkovních žaluzií asi snadnější práci.

Náhledové foto – Pixabay

 

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.