01_vysavac

Jak zvýšit životnost vysavače

Bez vysavače se neobejde prakticky žádná domácnost. Fakt, že po stisknutí spínače vysavač dělá to, co má, považujeme za samozřejmost. Jako u každého jiného přístroje, i u vysavače ale jednou přijde chvíle, kdy se po stisknutí spínače nestane vůbec nic. Nás pak čeká nákladná oprava, anebo rovnou koupě nového spotřebiče. Většinou nad tím pokrčíme rameny a chápeme to jako přirozený řád věcí. To je jistě do jisté míry pravda. Je ale také fakt, že pokud bychom je vždy používali tak, jak máme, odcházely by výrazně později a my bychom nemuseli tak často kupovat nové. Že by to znamenalo nezanedbatelnou úsporu peněz není třeba zdůrazňovat.

Motor je srdce vysavače

Je to právě elektromotor ukrytý v útrobách vysavače, který mu umožňuje fungovat. Svými otáčkami vytváří podtlak, který nám dovoluje vysávat nečistoty. Jako každý motor, i ten ve vysavači je ale navržen pro fungování za určité míry zatížení. Pokud je motor přetěžován např. tím, že jsou trubice či některé z filtrů ucpané, pak musí fungovat za podmínek, které jsou pro něj nestandardní, není schopen se dostatečně chladit a dojde k jeho přehřívání.

To může vést až k aktivaci bezpečnostní pojistky a dočasnému vypnutí spotřebiče, nebo dokonce ke spálení motoru. Ale i v případě, že se zdánlivě nic nestane, jsou části motoru nadměrně zatěžovány a zkracuje se jejich životnost. Umožněte tedy motoru svého vysavače fungovat za ideálních podmínek a vysavač pravidelně čistěte.

Ze stejného důvodu měňte včas naplněné sáčky. Přeplněný sáček s ucpanými póry, přes které už vzduch nemůže proudit, působí motoru to samé, co ucpaná hadice. Totéž platí i pro vývody vzduchu, které je třeba i zvenku otírat.

02_vysavac

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nebuďte na vysavač hrubí

Hrubé zacházení s vysavačem většinou skončí ulomeným kolečkem či odštípnutým plastem. Příliš odolnou částí nebývá ani vodící drážka pro uchycení hadice. Potenciálně nejhorší dopady ale může mít poškození přívodní šňůry. Pokuste se ji příliš nenapínat, neboť hrozí její vytažení z příslušného spoje uvnitř vysavače, což je samozřejmě učiní nefunkčním. Stejně tak tahání šňůry přes ostré rohy není příliš dobrým nápadem.

Dávejte pozor na to, co vysáváte

Samozřejmou součástí starosti o vysavač by měla být i opatrnost při jeho použití. Dávejte pozor zda třeba omylem nevysáváte loužičku rozlité tekutiny nebo třeba kousky zadělaného těsta. V obou případech může opět dojít k poškození vysavače.

Jedná se o zdánlivě triviální rady, které ovšem svědomitě dodržuje jen málokdo z nás. Je na čase začít.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

1 komentář

  1. Jára Odpovědět

    Hmm, když mám vysavač přímo zkonstruovaný na možnost vysávání vody tak je mi loužička ukradená.

    U vysavačů, kde ženou vysávaný vzduch přes motor, je jakákoliv vlhkost v motoru pro motor fatální.

    Sám jsem vysavač několikrát zničil vysáváním drobného prášku a před tím tady nevarujete. To je takové to jemné svinstvo, co se dostane všude po stavebních úpravách. Pak jsem raději koupil průmyslový a 10 let funguje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *