Jak zabezpečit schody v domě

schody

Schody představují v každém interiéru prvek, který je jistým bezpečnostním rizikem. Obejít se bez nich samozřejmě nemůžeme. Co ale udělat můžeme, je navrhnout je tak, aby byl pohyb po nich co nejméně rizikový.

Riziko nejen pro seniory a děti

Schody v domě by vždy měly splňovat vhodné parametry především z hlediska nášlapu, protiskluzového povrchu, a také bezpečnosti při jejich scházení směrem dolů. Riziko, které schody představují, je velké především u starších lidí nebo malých dětí. Rozhodně to ale neznamená, že zranit se na nich nemůže nikdo jiný. Schody je zkrátka nutné vždy správně zajistit.

Existuje naštěstí řada řešení, jak získat na schodech dostatečnou jistotu. Pro bezpečnou chůzi po schodech je potřeba podpory, bude proto lepší vybrat schody se zábradlím. Zábradlí musí být pevně fixováno a musí poskytovat skutečnou oporou při výšlapu i cestě dolů.

U malých dětí vybírejte zábradlí i podle rozestupu jednotlivých sloupků, mezi které by vaše dítě mohlo prostrčit hlavu. Jednotlivé příčky volte raději se svislým umístěním, to proto, aby po nich nemohlo malé dítě šplhat.

schody

Foto: Pixabay

Důležitý nášlap

Při každém nášlapu na jednotlivý schod by se vám na něj měla vejít celá plocha nohy tak, aby byla i pata položena pevně na schodu. Úzké schody představují riziko prudkého uklouznutí a následky úrazů nebývají příliš veselé. Dalším a velmi důležitým parametrem v rozhodování při výběru schodů bude jeho samotný povrch.

Lakované dřevo se ve vnitřních prostorách využívá nejčastěji. Není to však povrch, který by byl vždy zcela praktický. Lakované dřevo je totiž poměrně kluzké a při rychlejším pohybu v ponožkách není k uklouznutí daleko. To by potom mohlo způsobit nemalý úraz. Nechte tak raději přetřít vaše schodiště protiskluzovým nátěrem.

Zapomínat by se nemělo ani na dobré osvětlení nad schody. Vstupy na schodišti je také vždy dobré pro malé děti zajistit brankou. Zabráníte tak jejich případným pádům ze schodů.

Zdroje informací: https://bydleni.magazinplus.cz/237-nekolik-moznosti-jak-zabezpecit-schodiste-abyste-se-na-nem-citili-jisteji.html

https://bydleni.instory.cz/interier/1463-jak-zabezpecit-schody-proti-uklouznuti-zpusobu-je-nekolik.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.