Jak využít pařez na zahradě?

02_parez

Jakkoliv máte stromy na své zahradě rádi, občas zkrátka nastane situace, kdy je třeba některý z nich porazit. Zbude po něm potom ale pařez, který v zahradě působí zdánlivě rušivě a nepatřičně. Tak tomu ale nemusí být vždy, i pařez lze totiž smysluplně využít a udělat z něj důležitou a užitečnou část zahrady.

Nechat nebo vytrhnout?

Na zahradě nám mnohdy zůstane po odřezání starého stromu pařez, který ale lze ještě zužitkovat. Jeho odstranění není ani nikterak snadné, protože kořeny, které jsou hluboce zapuštěné do země, jsou roztaženy po široké oblasti, ve které by po vytržení zůstala nevzhledná jáma.

Narušil by se tím i výškový profil této oblasti a výška traviny by potom nebyla srovnaná v ose okolního trávníku. Proto bude lepší využít pařez pro jiné účely. Jak?

01_parez

Foto: Pixabay

Tipy na využití pařezu na zahradě

Na pařez můžeme položit starý hrnec do kterého můžeme následně zasadit pěknou, barevnou květinu, nebo můžeme pařez osadit letničkami. Květy vám vyrostou skoro tak rychle jako v pohádce o Mrazíkovi. A z nevzhledného pařezu bude rázem ozdoba zahrady.

Pařez, který je dostatečně vysoký, může také sloužit jako stolek na kávu. Pařez může též lákat ptactvo, pokud mu do něj něco nasypete jako do krmítka s potravou. Postačí pořídit malý domeček do kterého nasypeme ptáčkům zrní. Pozorování ptáků je zajímavé nejenom pro vás, ale i pro děti. Naučí se díky tomu poznávat jednotlivé druhy ptactva žijících u nás.

Pařez vám může také posloužit jako gymnastický prvek pro posilování nejen dolních končetin: tzv. stepper. Má tu výhodu, že s ním vždy posilujete na čerstvém vzduchu.

Pařez tak může být dekorací, může vám posloužit, ale hlavně se stát součástí vaší zahrady právě tak, jako vzpomínka na strom, který v ní léta byl. Posezení právě na takovém místě má potom svoji nostalgickou náladu, která se může nést po mnoho generací.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.