Přihrádka na aviváž

Jak vyčistit přihrádku na aviváž u pračky

Přihrádka v pračce, kam se přidává prací prášek nebo aviváž. Znáte ji asi všichni. Stejně tak určitě téměř všichni zápasí s tím, že se zde usazují zbytky těchto prostředků. Tvoří se tady špína, nečistota i plíseň. Jak s tím bojovat? Dnes si ukážeme návod!

Metoda, která neškodí

Pokud tedy shledáte vaši přihrádku na prací prášek nebo aviváž tak znečištěnou, že je třeba s tím něco dělat, potřebujete také způsob, který bude k vnitřním prostorám pračky co nejvíce šetrný. Nesmí vaší pračce uškodit. Způsobů, jak odstranit nečistotu z této oblasti vaší pračky je hned několik. Bohužel mají jednu velkou nevýhodu. Buď prostorám pračky škodí nebo zanechávají výrazný zápach. Ani jedno není pro pračku ideální, když si uvědomíme, že zde perete veškeré vaše oblečení. Takovým příkladem je například čištění přihrádky kyselinou octovou. Proto vám dnes ukážeme lepší způsob, který neškodí pračce, ani nezanechává zápach. K tomu použijeme peroxid vodíku.

Buben pračky: Foto Pixabay

Peroxid vodíku ničemu neškodí

Právě metoda, kterou vám popíšeme, je oproti ostatním výhodnější z hlediska její šetrnosti. Peroxid vodíku totiž po sobě nezanechává žádný pach, ani neškodí plastu, který obvykle přihrádku v pračce tvoří. Zároveň si lehko poradí s usazeninami a plast vybělí. Jinak mu však neuškodí.

Návod na čištění

Budete tedy potřebovat 3% peroxid vodíku. Přesněji 50 ml. Poté si připravte také jedlou sodu (tři lžíce) a mýdlo na praní. Následně začněte postup tak, že naplníte plastovou lahev 50 ml peroxidu. Následně přidejte tři lžíce jedlé sody a jemně nastrouhané mýdlo. Vše důkladně promíchejte. Mýdlo se musí rozpustit. Vznikne vám pěnitá směs, kterou naneste pomocí kartáčku na zuby na povrch dávkovače vaší pračky. Nechte ji zde asi půl hodiny působit. Poté každých dalších pět minut znovu rozetřete směs, abyste se dostali do všech míst v dávkovači. Po hodině utřete místa vlhkou houbičkou. Směs by měla jít dolů spolu s nečistotou. Pokud to půjde na některých místech hůře, opět použijte kartáček. Poté již jen nechte přihrádku vyschnout.

Zdroje info: https://www.lidovky.cz/pr/sdeleni-komercni/jak-vycistit-pracku-osvedcene-tipy-a-babske-rady-na-jednom-miste.A191104_115531_komercni-sdeleni_jedli
https://www.covybrat.cz/jak-vycistit-pracku/

 Přihrádka na aviváž: Náhledové foto Radek Štěpán

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

2 komentáře

  1. Suková Odpovědět

    Já šuplík z pračky vyjmu, zhruba kartáčkem omyju a pak ho šoupnu do myčky- stopro čistý. Je na tom něco nevhodného, že to děláte tak složitě?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *